Köpekler Onlarla Konuştuğumuzda Ne Anlıyor?
Köpeklerimizle konuşurken çoğunlukla bir bebeği severken söylediğimiz şirin ve anlamsız sözlerin aynısını söyleriz, hem de aynı şekilde, yavaşça ve ince sesle.

Bilim insanları, yakın zamanda yapılan bir çalışma* ile, bu konuşma tarzı karşısında, yavru köpekler heyecanlanırken, daha yaşlı köpeklerin kayıtsız kaldığını gösterdiler. Yeni bulgulara göre, genç köpekler bu konuşma tarzına tepki veriyor ve aynı insan bebekleri gibi bu şekilde kelimeleri öğrenebiliyorlar.

İnsan konuşmalarına köpeklerin nasıl tepki verdiğini bulmak için, Fransa’daki Lyon in Saint Etienne Üniversitesi’nde biyoakustik bilimcisi olan Nicolas Mathevon ve çalışma grubu, öncelikle, 30 farklı kadına bir köpek fotoğrafına bakarak, hazır bir metinden “Selam! Merhaba tatlı şey! Kimmiş bu akıllı oğlan? Gel bakayım! Evet, aferin oğluma! Gel bana şirin şey seni! Aferin oğluma!” sözlerini okumalarını istediler ve seslerini kaydettiler (kadınların gerçek bir köpek karşısında kendilerini kaptırıp metin dışında şeyler söyleyebileceklerini düşünmüşlerdi). Bu kadınlardan aynı metni bir de insanlara okumasını istediler.

Araştırmacılar insana ve köpeğe yöneltilmiş ses kayıtlarını karşılaştırdıklarında, beklendiği gibi, kadınların köpeklerle tane tane, ince ve ninni gibi bir sesle konuştuklarını, insanlarla ise bu tarzda konuşmadıklarını buldular. Köpeğin yavru veya yetişkin olması sonucu değiştirmedi, fakat kadınların yavru köpek resmine bakarken seslerini daha da incelttikleri gözlendi.

Araştırmacılar, daha sonra, bu kayıtları New York’ta bir hayvan barınağındaki 10 yavru ve 10 yetişkin köpeğe dinleterek, köpeklerin tepkilerini filme aldılar. Yavru köpeklerden dokuzu, yetişkin köpekler için alınmış kayıtları dinlediğinde bile, havlama, hoparlöre doğru koşma gibi güçlü tepkiler verdi. Hatta bazıları oyuncu bir şekilde ön patileri üzerine eğilerek, boğuşma oyununa hazırlandı. Mathevon’a göre, köpeklerin bu hareketleri söz konusu konuşma tarzını “oyun daveti” olarak algıladığını gösteriyor olabilir. Yavru köpekler insana yöneltilen konuşma kayıtlarına ise daha az ilgi gösterdi. Peki ya yetişkin köpekler? Mathevon “Umurlarında bile olmadı. Yavru köpekler, yetişkin köpekler veya insanlar için alınmış kayıtlardan hiçbiri ilgilerini çekmedi. Hoparlöre şöyle bir baktıktan sonra sese aldırış bile etmediler.” diye açıklıyor.

Araştırmacılar yetişkin köpeklerin neden ilgisiz olduğundan tam olarak emin değiller. Mathevon’a göre, tepki vermeleri için gerçek bir insanla iletişim kurmaya ihtiyaçları olabilir ya da tanıdık bir ses duymaları gerekiyor olabilir. Ancak yavru köpekler için, kendilerine yöneltilen bu abartılı ve tiz kadın seslerinin bir işlevi var: “Dikkatlerini çekiyor” diyen Mathevon bu konuşma tarzının, aynı insan bebeklerinde olduğu gibi, yavru köpeklerin de kelimeler öğrenmesinde etkili olduğunu düşünüyor. Öte yandan, bu fikre tam olarak katılmayan başka bir çalışma** da bulunmakta.

Yine de bu araştırmada görev almamış, Oregon Eyalet Üniversitesi’nde hayvan davranış bilimcisi olan Monique Udell, “Her yaştan köpeğe bebeklerimize davrandığımız gibi davranıyoruz” diyor ve bu durumun “köpeklerin insanların yaşam alanındaki başarısının önemli bir parçası” olabileceğini ekliyor.

Bilim insanları yavru köpeklerin onlara yöneltilen konuşmalarına gösterdiği tepkilerin doğuştan mı, yoksa öğrenilmiş bir davranış mı olduğundan emin değiller. Bunun yanında, kendilerine söylenen kelimelerin yavru köpeklere bir anlam ifade edip etmediği ya da yavru köpeklerin kelimeleri öğrenmesinde etkili olup olmadığı sorularına cevap verebilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Yine de, yavru köpeğinizle köpek dilinde (!) konuştuğunuzda oyun oynamaya hazırlıklı olmanızda fayda var.

Kaynak

http://www.sciencemag.org/news/2017/01/what-dogs-hear-when-we-talk-them
* http://rspb.royalsocietypublishing.org/content/284/1846/20162429
** http://science.sciencemag.org/content/296/5572/1435

Görsel Kaynak
http://www.toomanly.com/wp-content/uploads/2015/11/Puppy-tilting-head.jpg

Kapak Görseli: PeopleImages/iStockphoto

Betül Bilici
Yıldız Teknik Üniversitesi / Kimya Mühendisliği -

0 yorum