Çin, Bir Gün Füzyon Reaktörlerine Güç Verebilecek Yeni Ay Minerali Keşfetti
Madde, Dünya'da helyum-3 bulma görevini atlamaya yardımcı olabilir.

Çin devlet medyasının bildirilerine göre, Ay'da keşfedilen yeni bir madde, Çin'i önümüzdeki 10 yıl içinde ABD'nin ay varlığına rakip olmak amacıyla üç insansız görev başlatma planlarını duyurmaya sevk etti. Madde, nükleer füzyon için bir yakıt olarak umut vaat eden helyum-3 içeriği nedeniyle geleceğin enerji kaynağı olma potansiyeline sahip. Çin'in Chang'e-5 görevinden alınan örnekler, maddenin ay zemininden çıkarılması için yeterli miktarda olduğunu gösterdi.

Üç yeni yörünge görevinin duyurusu, 2020 Change’e-5 görevinden alınan örneklerde yeni mineralin – Changesite-(Y) – varlığının duyurulmasından sadece bir gün sonra yapıldı. Bunlar 1976'dan beri alınan ilk ay örnekleriydi.

Maddenin kendisi biraz sıradan, sadece 10 mikron yarıçaplı kristaller oluşturan şeffaf sütunlu mineral. Changesite-(Y)'yi bu kadar özel yapan şey içindeki helyum-3’tür, nükleer reaksiyonlarda son derece yararlı olabilecek önemli bir izotop.

Mevcut füzyon reaksiyonları genellikle trityum ve döteryum kullanır, ancak bunlar kontrol altında tutması zor olan yan ürünler oluşturur ve reaksiyonla ilişkili enerji kaybı büyüktür, çoğu zaman çıkarılabilir enerjiyi aşar. Bu soruna bir çözüm helyum-3 kullanmaktır, nötronlardan daha fazla protona sahip tek kararlı element olan bir izotop. Helyum-3 ve döteryumu karıştırdığınızda, reaksiyon helyum ve tek bir proton oluşturur, bu alternatiflerle başa çıkmaktan çok daha kolaydır.

Ne yazık ki, helyum-3 Dünya'da son derece nadirdir ve füzyon uygulanabilir bir enerji kaynağı haline gelirse, düşük bolluk ile sınırlanabilir. Bununla birlikte, ay yüzeyinde önemli ölçüde daha yaygındır ve Ay'ı geleceğin enerjisine hazırlanmak için çekici bir hedef haline getirir.

Bloomberg'e göre, Çin, kalıcı bir ay varlığı yaratma hedefiyle Ay'a ulaşmak için üç yeni sonda için onay aldı.

Görevler şimdi, yörünge araçları, ay sondaları ve yakında Mars'ta NASA'ya rakip olma girişimi dahil olmak üzere çok sayıda yeni fırlatmayla, Çin'in uzay ajansını güçlendirmek için yenilenen bir çabasına eşlik ediyor.

NASA ve SpaceX şu anda Artemis-I'i fırlatmaya ve Ay'a götürmeye çalışıyorlar, bu, ay yörüngesine birden fazla CubeSat uydusu ve bir Orion uzay aracı gönderecek. Motor sorunlarının ve bir sızıntının ardından, fırlatma penceresi şimdi Eylül sonu veya Ekim başına ertelendi.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum