Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği "101"
Yıllarca aldığımız eğitim bize bilgi birikimi olarak geri döner. Bu birikimi gelecekte ve belki hayat boyu kullanmamız için gün gelir ve bir tercih yapmamız gerekir. Bu noktada insanlar arkadaşlarına, ailesine ve sevdiklerine danışarak doğru bir meslek dalı bulmaya çalışır. Kimi gencin kafası daha berrak, kararları daha kesindir. Fizikist ailesi olarak tercih dönemine gelmiş okurlarımızla edindiğimiz tecrübeleri paylaşmak ve böylece onlara ışık tutabilmek istedik. Yararımız dokunursa ne mutlu!

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği okuyan birisi olarak, kendi bölümüm ile ilgili değineceğim noktaların daha belirleyici olacağını düşünüyorum. Öncelikle şunu belirtmeliyim; elektrik-elektronik mühendisliği ile Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (kısaca EHM diyelim) aynı bölümler değildir. Temel disiplinleri aynıdır ancak farklı konularda uzmanlaşmak üzere ayrılır. Adından da anlaşıldığı gibi EHM bölümünde elektrik dersler temel bazda ele alınarak elektronik ağırlıklı dersler işlenir. Bu derslerin çoğu laboratuvar dersleri yani deneylerle paralel olarak ilerler. Mühendis yetiştirme sürecinde uzmanlığa ilk yıldan eğilerek öğrencinin daha donanımlı ve hazır olarak mesleğine başlaması, bu bölümün var olma amacıdır.  Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği dört anabilim dalına ayrılmaktadır bunlar şöyle sıralanır; Elektronik,Telekomünikasyon, Devre ve Sistemler, Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği.

Peki nedir bu elektronik, nedir bu haberleşme ve arasında nasıl bir bağlantı var? Elektronik Bilimi; elektrikle çalışan, bilgi işleme yeteneğine sahip olan ve bu bilgiyi taşıyıp depolayabilen sistemleri inceleyip geliştirir. Yani: bilgisayar,televizyon,kamera gibi çoğaltılacak pek çok örnek, elektronik bilimi tarafından geliştirilmektedir.Haberleşme ise elektronik cihazlar arasında gerçekleşen  ya da bu cihazlar vasıtasıyla insanlar arasında kurulacak iletişim teknolojilerini;  interneti,cep telefonlarını, banka ATM'lerini, uyduları ve çoğaltılabilecek birçok örnekle beraber tüm haberleşme sistemlerini içeren bir çalışma alanına sahiptir. Eğer yüksek gerilim tesislerinde, dağıtım şebekeleri veya santrallerde çalışmak istiyorsak doğru adres Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği değildir. Ancak, elektronik eğitimine ilk sınıftan başlayarak bu konuda uzmanlaşmak için biçilmiş kaftandır.

Elektronik ve Haberleşme kavramları iç içe geçmiştir. Elektronik altyapı olmadan Haberleşmeci olunamayacağı gibi bu bölümde iyi yetişmek için temel bilimlere yani matematiğe, fiziğe çok büyük hakimiyet birinci şarttır hatta bir matematikçi kadar iyi matematik bilmeniz ya da öğrenmeniz gerekir demek yanlış olmayacaktır. Bu sebepten bu bölümü tercih etmek isteyen kişiler bilmelidir ki bölüm dersleri efor gerektiren ciddi derslerdir.

Geleceğimizi düşünürken verdiğimiz emeklerin sonucunu almayı da düşleriz. Bu bağlamda sektörel olarak gerek elektronik gerekse telekomünikasyon  teknolojilerinin son hız geliştiğini göz önüne aldığımızda  buradan iş yüküyle beraber mühendis arayışının da artacağı sonucunu çıkarabiliriz.

Tercih yapacak kişilerin üzerine düşen, kendi yeteneklerinin farkına varmak ve buna göre bir tercihte bulunmaktır. Yeteneklerimiz doğrultusunda icra edeceğimiz işlerden başarılı olma ihtimalimiz her zaman çok daha yüksektir.

Uğur Ekmekçi
Beykent Üniversitesi / Elektrik ve Haberleşme Mühendisliği -

2 yorum

 • Ersan Yolcu
  Ersan Yolcu
  8 yıl önce

  Merhaba Burak kardes. ben de Elektronik ve Haberlesme Muh. bolumunu okudum. 2009 Yildiz Teknik universitesi mezunuyum. Bolumun calisma alanlar gerceksen 4. sinifta sececeginiz dal ile alakali. Benim gibi haberlesme dalini secerseniz bu durumda mesela benim su anda oldugum gibi network muhendisi olabilirsiniz. Telekom firmalarinda calisabilirsiniz. Turkiyede ve dunyada network muhendisligi gittikce kiymet kazanan bir sektor. Diger taraftan eger elekktrmanyetik dalgalar, mikrodalgalar gibi konulara ilginiz olursa, bu durumda mesela, aselsan, roketsan, tai, tubitak gibi bilimsel kurumlarda askeri projelerde calisabilirsiniz. tabi bunun icin 4 uzerinden 3ten fazla ortalama yapmaniz gerekiyor. Gercekten de teknik derslere konulara matematige hakim degilseniz askeri projelerde milli projelerde calisamazsiniz. Elektronik ve haberlesme muhendisligi okurken hangi universitede okudugunuz cok onemli degildir. Derslere konulara hakimseniz, iyi bir muhendis olarak mezun olmus iseniz sizi havada kaparlar. daha 3. 4. siniftayken tubitak projelerinde buluverirsiniz kendinizi. Ama universitede gercek bir bilim insani gibi oturup kitaplari okumaniz gerekir. arastirmaniz gerekir. Bu konuda yalniz degilsiniz, dunyada bu meslegi okuyan tum universitelerdeki tum ogrenciler ciddi anlamda zaman harciyorlar meslegin hakkini verebilmek icin. Herhangi bir muhendislik bolumunde oldugu gibi, yata yata gecebilirsiniz bolumu, yata gecerseniz satis muhendisi olursunuz en fazla 2,5 3 bin lira maas alirsiniz. Prestijiniz olmaz. Is bulma korkunuz olur. Aslinda cok fantastik bir meslek oldugunu dusunuyorum. Mesela elektronik okursaniz bitirme projesi olarak kendinizi mp3 calar ya da dokunmatik ekranli cihaz yapmis olarak ya da bir robot yapmis olarak bulabilirsiniz. Vestel, bosch, ford, alcatel lucent, turkcell, vodafone, akliniza gelebilecek tum elektronik cihaz ureten firmada is bulabilirsiniz. iyi muhendis olursaniz 1-2 senelik tecrubeden sonra sizi cok iyi maaslar bekler.

 • Burak Erikçi
  Burak Erikçi
  8 yıl önce

  hocam hangi üniversite sizin artı bu bölüm mezunlarının çalışma alanları nelerdir? Bi arkadaşın abisi kocaeli mezunu turkcelle girdi maaşı ve çalışma alanı fena değil diye duydum ve seçeneklerim arasına girdi tavsiyelerinizi biraz daha geniiş yorumlar mısınız?