Şimdiye Kadarki En Uzak Galakside Oksijen Keşfedildi
JWST tarafından keşfedilen bir galaksi, muazzam mesafesinin bağımsız onayını alıyor.

JWST'nin keskin gözü, son altı ayda çok sayıda uzak galaksi bulmayı başardı. Ve şimdi gök bilimciler bunlardan birinde oksijen olduğunu söyleyebiliyorlar. Bu, değerli kimyasal elementin şimdiye kadar kaydedilen en uzak tespitidir.

Galaksi, GHZ2/GLASS-z12 ve JWST tarafından tespit edilen ışık, Büyük Patlama'dan sadece 367 milyon yıl sonra geldi. Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisi (ALMA) bu cisme doğrultuldu ve araştırmacılar çok uzak bir mesafede oksijenin varlığıyla tutarlı bir emisyon hattı tespit edebildiler. Bu, JWST ölçümünün gerçekten doğru olduğunun bağımsız onayıdır.

Nagoya Üniversitesi'nden baş yazar Tom Bakx, bir açıklamada, "Gözlemsel bir gök bilimci olmak için çok heyecan verici bir zamandı ve JWST sonuçlarını gerçek zamanlı olarak test edecek gözlemlerin durumunu takip edebildik." dedi.

Oksijenin varlığı, bu uzak galaksiler hakkında çok şey ortaya koyuyor. Evrende parlayan ilk yıldızlar sadece hidrojen ve helyumdan yapılmıştır. Merkezlerindeki nükleer süreçler, yıldızlar yaşlandıkça, genişledikçe ve (bazı durumlarda) sonunda patladıkça dağılan, birçok başka elementin oluşumuna yol açtı.

Bu ilk galaksilerdeki bu ilk yıldızları anlamak, galaksi evriminin mevcut resmini tamamlamak için çok önemlidir. Ve JWST ve ALMA sayesinde, bu ilkel cisimleri tanımaya başlıyoruz.

Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevi'nden Jorge Zavala, "Parlak çizgi emisyonu, bu galaksinin gaz rezervlerini hidrojen ve helyumdan daha ağır elementlerle hızla zenginleştirdiğini gösteriyor. Bu bize ilk nesil yıldızların oluşumu, evrimi ve ömürleri hakkında bazı ipuçları veriyor. Oksijen gazı ile yıldızların emisyonu arasında gördüğümüz küçük ayrım, bu erken galaksilerin, gazı galaksi merkezinden galaksiyi çevreleyen bölgeye ve hatta ötesine savuran şiddetli patlamalardan muzdarip olduğunu düşündürebilir.” dedi.

Bağımsız onaylar önemlidir. JWST bazılarını kendi başına yapabilir, ancak bir şey üzerinde daha fazla göze sahip olmak her zaman iyidir. Bir galaksinin ne kadar uzakta olduğunu ölçmenin hızlı yolu, rengine bakmaktır. Evrenin genişlemesi nedeniyle, çok uzaktaki cisimlerden gelen ışık, görünür ışık bölgesinin kırmızı ucuna doğru giderek daha fazla gerilir. Ancak yakında bir galaksi varsa ve çok tozluysa, aynı derecede kırmızı görünebilir ve kafa karışıklığına neden olabilir. Bu nedenle gök bilimciler, bu cisimlerin gerçekten uzakta olup olmadığını doğrulamak için kimyasal elementlerin imzasını ararlar. Ve GHZ2/GLASS-z12 kesinlikle öyle.

Araştırma, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dergisinde yayınlandı.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum