Ruleti Yenebileceğini İddia Eden Fizikçi ve Matematikçi
Tosa, Ritz'de büyük kazandı. Ve sonraki gece tekrar kazandı, ve sonraki gece tekrar…

Rulet, kumar hakkında hiçbir fikri olmayan kişiler için hemen hemen ideal bir oyundur. Bir sayı veya renk seçersiniz (karmaşıklaşmaya gerek yoktur) ve büyük, güzel, dönen tekerlek rastgele bir sayı ve renk seçer.

Kumarhaneler de hayrandır. Top sıfıra (veya Amerikan masalarındaki çift sıfırlardan birine) düştüğünde, kasa tüm parayı kazanır ve bu, kasaya müşterilere karşı yüzde 5,26'lık bir üstünlük sağlar. Zamanla, kumarhane dağıttığından fazlasını kazanır ve masada harcanan her 1 milyon dolar için yaklaşık 50.000 dolar elde eder.

Ancak ya bu sadece rastgele bir şans değilse ve olasılıkları kendi lehinize çevirmek için topun nereye gittiğiyle ilgili kalıpları görebilseydiniz? Bloomberg'in röportaj yaptığı bir fizikçi ve matematikçi, krupiye iş birliği gibi herhangi bir dış yardım olmaksızın oyunu yenmenin bir yolunu bularak tam da bunu yaptığını iddia ediyor.

 

Yıllar boyunca insanlar, tekerleğin tercih edilen bölümlerinde topu durdurmak için mıknatıs kullanmaktan, topun nereye düşeceğini tahmin etmeyi amaçlayan elde tutulan cihazları kullanmaya kadar, oyunda kendilerine bir avantaj sağlamaya çalıştılar. Olasılıkları, kasanın iki sıfır ekleyerek yaptığından daha fazla lehinize çevirebileceğinizi varsayarsak, tıpkı onlar gibi zamanla kazanabileceksiniz.

 

Bu yöntemler, tamamen kurallara aykırı olma ve gizlenmesi oldukça zor olma dezavantajına sahiptir. Hırvat fizikçi Niko Tosa - takma ad - oyunu zamanla gözlemleyerek yenebileceğini iddia ediyor.

2004'te Tosa, Londra'daki Ritz Club kumarhanesinde birkaç hafta geçirdi, bir rulet masasında oturdu ve her gece on binlerce pound kazandı ve yöneticinin şimdiye kadar gördüğü en başarılı oyuncu oldu. Bloomberg'e göre, Tosa ve iki suç ortağı, bahislerini oynamadan önce topun yaklaşık yedi saniye dönmesini izler ve 15 sayıya kadar dağıtırdı.

Her seferinde kazanamasalar da, kumarhane, medya ve polis tarafından soruşturmalara yol açan şaşırtıcı bir tutarlılıkla çok para kazandılar - toplamda milyonları buldu.

Polis, topun nereye düşeceğini takip etmek için bir cihaz kullandığından şüphelendi, ancak hiçbir kanıt olmadığından, kazancını almasına izin verildi.

Kusursuz bir masada, topun nereye düşeceğini tahmin edememelisiniz. Bununla birlikte, zamanla, veya masa hafif eğimli olduğundan, dönüş daha öngörülebilir hale gelebilir ve topun düşme olasılığının daha yüksek olduğu bir "düşürme bölgesi" yaratabilir.

İnsanlar bunu, topun nereye düşeceğini tahmin eden cihazlar yapmak için kullanmışlardır. Bloomberg tarafından takip edilen ve böyle bir cihaz kullanırken yakalanmayan Tosa'ya göre bunun sebebi hiç kullanmamasıydı. Böyle bir cihaz yapan bir fizikçi Doyne Farmer'a göre, bu başarının tek başına elde edilmiş olması mümkün.

Farmer, Bloomberg'e, "Tekerleğin eğik olması ve rotorun çok hızlı hareket etmemesi koşuluyla, birinin bilgisayar olmadan bizim yaptığımız şeyi yapabileceğinin akla yatkın olduğunu düşünüyorum." dedi.

Yöntemleri konusunda anlaşılır bir şekilde ihtiyatlı olan Tosa'nın başka bir kazanma yöntemi bulmadığını varsayarsak, bu tür masaları bulmayı başardı ve sonra doyana kadar onlara geri döndü.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum