Ses Kaydımızı Dinlediğimizde Sesimizi Neden Kendi Duyduğumuzdan Farklı Algılarız?
Ses havada basınç dalgaları oluşturarak yayılır. Kulağımıza ulaşan ses dalgaları kulak kanalı boyunca ilerler ve iç kulaktaki koklea olarak isimlendirilen salyangoz şeklindeki yapıda bulunan tüy hücreleri tarafından algılanır. Tüy hücreleri ses dalgalarını sinir iletilerine dönüştürür. Bu sinyaller sinir hücreleri tarafından beyne iletilir ve böylece ses duyulmuş olur.

Kendi ses kaydımızı dinlediğimizde çoğunlukla duyduğumuz sesten rahatsız olur ve kayıttakinin kendi sesimize benzemediğini düşünürüz. Çünkü normalde kendi sesimizi iki şekilde algılarız. Konuştuğumuzda oluşan ses dalgaları diğer dış kaynaklı sesler gibi havada yayılırken kulağımıza ulaşır ve kokleadaki tüy hücreleri tarafından algılanır. Ancak ses dalgalarını oluşturan ses telleri titreştiğinde bu titreşimler boynumuzdaki ve başımızdaki kemikler tarafından da iletilir. Kokleaya ulaşan bu titreşimlerin frekansı havada yayılan sesin frekansından daha düşüktür. Kendi sesimizi bu iki farklı yoldan ulaşan ses dalgalarının birleşimi şeklinde algılarız.

Ses kayıt cihazları sadece havada yayılan ses dalgalarını algıladığı için sesimizin vücudumuzun içinde iletilen bileşenini duyamamış oluruz. Dışarıdan gelen sesleri engelleyen kulaklıkları taktığımızda ise sadece “kendi iç sesimizi” algılarız.

Kaynak
http://www.bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/ses-kaydimizi-dinledigimizde-sesimizi-neden-kendi-duydugumuzdan-farkli-algilariz

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

5 yorum

 • Samim Boztaş
  Samim Boztaş
  7 yıl önce

  Kendi iç sesinizi duymak istiyorsanız duvara 5 cm yaklaşıp yüksek sesle konuşun veya şarkı söyleyin:)

 • Tuncay Aras
  Tuncay Aras
  9 yıl önce

  Anıl Kalemder bence de teknolojinin bi etkisi olabilir aynı fikirdeyim

 • Tuncay Aras
  Tuncay Aras
  9 yıl önce

  Peki bizim sesimizi etrafımızdakiler ses kaydındaki gibi mi duyuyor ? Cevaplarsanız sevinirim.

 • Ahmet Baysal
  Ahmet Baysal
  9 yıl önce

  Bu durumda çevremizdeki insanlar da biz konuşurken, bizi ses kaydındaki ile aynı şekilde duyuyor?

 • Anıl Kalemder
  Anıl Kalemder
  9 yıl önce

  Güzel ama bence biraz eksik çünkü ben arkdaşımın sesinide dinlerken farklı geliyo sesi gerçekte duyduğumdan iç ses olayı gerçek ama bunun teknolojik bi ektisininde olduğunu düşünüyorum