Uzay Yolcuları, Bir Astronot Gözüyle Dünya Görüntüsünü Deneyimlemeye Davet Edildi
Uzay Yolcuları, Bir Astronot Gözüyle Dünya Görüntüsünü Deneyimlemeye Davet Edildi

Bir Japon şirketi, 25 kilometre kadar yükselecek olan balonla taşınan bir kapsülde saatlerce sürecek bir yolculuk için 175.000 ABD Dolarından fazlasını ödemeye razı olacak yolcular için çağrı yaptı.

Teknik olarak, bu, dış uzayın sınırına yakın bir yer değil, ancak kara bir gökyüzünün altında kıvrılan Dünya'yı bir astronotun gözünden görmek için yeterince yüksek.

Iwaya Giken adlı bir girişimin CEO'su Keisuke Iwaya, Tokyo'da gazetecilere verdiği demeçte, "Güvenli, ekonomik ve insanlar için uygun" dedi. "Fikir herkes için uzay turizmi yapmaktır."

Diğer şirketler de benzer stratosfer turizm girişimlerini planlıyor. Ancak Iwaya'nın girişimi, duyurulan zaman çizelgesine bağlı kalır ve bu yılın sonunda yolcuları uçurmaya başlarsa, pazara ilk giren şirket olacak.

 

 

Iwaya Giken, 2012'den beri proje üzerinde çalışıyor ve daha küçük balonlarla alçak irtifa testleri gerçekleştirdi. Açık Evren Projesi olarak bilinen uçuşlar, her tarafı pencereli, 1,5 metre genişliğinde, iki koltuklu basınçlı bir kapsül kullanacak.

Şirket, geçen ay çevrimiçi başvuru sürecini başlattı. İlk beş yolcu Ekim ayında seçilecek ve uçuşlar hava durumuna bağlı olarak Aralık ayında veya daha sonra Japonya'nın kuzeyindeki Hokkaido adasından kalkacak.

Her yolcu, balonun pilotunun yanında iki saat boyunca kademeli olarak yükselecek, manzarayı seyrederek yaklaşık bir saat geçirecek ve ardından denizde iniş yapacak.

Vergi dahil "uzay gezisi deneyimi ücreti" yaklaşık 24 milyon yen yani kabaca 176.500 dolar olacaktır. Iwaya Giken, "T-10 Earther" kapsülünü 100 milyon yen'e (yaklaşık 735.000 ABD Doları) satmaya da istekli olduğunu söyledi.

Fiyat, bir uçak yolculuğuna kıyasla çok yüksek görünse de, SpaceX'in Falcon 9 kapsülüyle yörüngeye çıkmak (yaklaşık 55 milyon ABD Doları) veya Virgin Galactic ile yörünge altı uzay yolculuğu (450.000 ABD Doları) kadar pahalı değil.

Ne olursa olsun, dış uzay sınırının yüksekliği Federal Havacılık İdaresi'ne göre 50 mil ve Uluslararası Uzay Federasyonu'na göre 100 kilometre olarak tanımlanıyor.

Stratosferik balonlar, bir ay önce Çin casus balonları ABD üzerinde uçtuğunda manşetlere girdi, ancak özel şirketler 10 yıldır yüksek irtifa balon turları sunmaktan bahsediyor.

Arizona merkezli World View Enterprises, 2013'te muhtemelen ilk müşteri alan şirket oldu. Şirket şimdilik mürettebatsız "Stratollitler" geliştirmeye odaklanıyor, ancak yine de, belki 1 veya 2 yıl içinde başlayarak 50.000 $'a yolcu uçurmayı planlıyor. .

World View'in kurucuları, 2025'te başlaması planlanan stratosferik turlar için 125.000 ABD doları fiyatla bilet satan Florida merkezli Space Perspective adlı başka bir şirket kurdular.

Bu arada, üç İspanyol şirketi – Zero 2 Infinity, EOS X Space ve HALO Space, yolcuları stratosferik balon turlarına gönderme planlarını sürdürüyor. Tarifeleri, ticari uçuşların 2024 veya 2025'te başlamasını öngörüyor.

Bu makale ilk olarak Universe Today tarafından yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum