2021 Yılında Hayvanların Yapabileceğini Öğrendiğimiz 7 İnanılmaz Şey
2021 Yılında Hayvanların Yapabileceğini Öğrendiğimiz 7 İnanılmaz Şey

Bu yıl, tüm şekil ve büyüklükteki hayvanlar, sahip olduklarını bilmediğimiz inanılmaz yeteneklerle bizi şaşırttı. Ağırlık kaldırmadan suyun altında yürümeye kadar, 2021'de bizi en çok etkileyen hayvan yeteneklerini derledik.

 

Yeni Bedenler Yetiştiren Deniz Salyangozları

Araştırmacılar, bir Elysia deniz salyangozunun aşırı rejenerasyonunu belgelemek için, bir deniz salyangozunun boynundaki doğal bir oluğun etrafına bir tasma bağladılar. Deniz salyangozu vücudunun çoğunu atarak kurtuldu. Başsız vücut ölürken, kafa vücudun geri kalanını 17 gün içinde yeniledi.

Muhteşem bir tüm vücut rejenerasyonu başarısıyla, bazı Elysia deniz salyangozları sadece kafalarından yeni bir vücut büyütebilir. Bu başarı, hayvanlar parazitlerle dolup taştığında ve yeni bir başlangıca ihtiyaç duyduğunda kullanışlı olabilir. Kafa kendiliğinden ayrılır, sürünerek uzaklaşır ve kalp de dahil olmak üzere tamamen yeni bir vücut oluşturur. Bunlar, kendilerini bu kadar çok yenilediği bilinen, kalbi olan tek hayvanlardır.

 

Parkur Yapan Sincaplar

Araştırmacılar, sincapları, daldan dala, yere düşmeden nasıl atladıklarını incelemek için yapay bir orman engel parkurundan atlamak üzere eğittiler. Yüksek hızlı kamera görüntüleri, sincapların sadece birkaç sıçramada iniş yapmayı öğrenebildiğini ve bir uzuvdan atlamaya karar verirken hem dal bükülmesini hem de mesafeyi dikkate alabildiğini gösterdi.

Hepimiz sincapların ölüme meydan okuyan manevralar yaptığını gördük, ama şimdi kemirgenlerin gösterilerini nasıl yaptıkları hakkında daha fazla şey biliyoruz. Parkurun ustaları sincaplar, zıplarken dalların bükülmesini ölçer. Araştırmacılar, kemirgenlerin inişleri yavaşlatmak ve sabitlemek için parkur tarzı atlamalarda bu yöntemi kullandığını buldu.

 

Şaşırtıcı Hayvanları Yiyen Şaşırtıcı Hayvanlar

 

Fotoğraf: Kahverengi bir dul örümceği, ağa hapsolmuş sıradan bir garter jartiyer yılanını yiyor.

Bu yıl yırtıcı ve av kavramlarını alt üst ederek hayvanların şaşırtıcı şekillerde birbirlerini yediği görüntüleri ortaya çıkardı. Araştırmacılar, 11 örümcek ailesinden 40'tan fazla türün yılanları, kendi boyutlarının 30 katına kadar yılanları avlamak için yapışkan ipek ağlarını ve zehirli ısırıklarını kullandığını buldu.

Doğu Afrika kıyılarındaki bir takımada olan Seyşeller'de, bir kaplumbağa (genellikle katı bir otoburdur) yuvasından düşen genç bir kuşu avladı, öldürdü ve yedi.

Bir Seyşeller dev kaplumbağası, kaplumbağaların nazik otoburlar olduğu gerçeğini unutmuş görünüyor. Kaplumbağa avının belgelenmiş ilk örneği olan bir kuş yavrusunu takip ederken, yakalarken ve bütün olarak yerken görüldü.

 

Su Altında Yürüyen Bir Böcek

Su böceği, su yüzeyinin alt tarafı boyunca yürür. Böceğin karnı boyunca görünen ince kabarcık, onu yüzeye sabitlemeye ve bir oksijen kaynağı sağlamaya yardımcı olabilir.

Bir su avcısının su üzerinde yürüme yeteneği yeterince inanılmazdır, ancak küçük su leş yiyici böceği senaryoyu ters çevirir: Suyun üzerinde baş aşağı yürür, su yüzeyine aşağıdan tutunur. Böcek, karnını su yüzeyinin alt tarafına tutturmak için küçük bir hava kabarcığı kullanabilir, ancak suyun yüzey gerilimini kırmadan nasıl adım attığı şimdilik bir sır olarak kalıyor.

 

Bir Sürüyü Taklit Eden Bir Kuş

Bir dişiyi ayrıntılı bir şarkı ve dansla etkilemeye çalışmanın sonunda, erkek lir kuşu dikkat çekici bir güzellik ortaya çıkarıyor. Sesi, farklı türden pek çok kuşun telaşlı cıvıltılarını ve kanat vuruşlarını taklit eder. Bu daha önce kuşlarda görülmemiş bir taklit hüneri.

Erkek bir lir kuşu, Avustralya orman evinde duyduğu neredeyse her sesi, hatta elektrikli testereleri ve kameraları bile taklit eden mükemmel ses yetenekleriyle adının hakkını veriyor. Şimdi bilim adamları, kuşu aynı anda birkaç başka kuş türünün seslerini taklit ederek kaydettiler. Lir kuşu bilinen, bu yeteneğe sahip bilinen tek hayvan oldu. Lir kuşu, özellikle birden fazla alarm çağrısını taklit ettiğinden, araştırmacılar, aynı zamanda bir alarm mı çalmaya mı yoksa sadece arkadaşları için mi gösteriş yapmaya çalıştığından emin değiller.

 

Kendi Ağırlığının 50 Katına Kadar Av Kaldıran Örümcekler

Bir laboratuvar kutusunda çekilen görünteki bir örümcek, ziyafet çekmek için çok daha büyük bir hamamböceği yakalamaya çalışır. Örümcek, ağı, hamamböceğinin tüm ağırlığını taşıyıncaya kadar, mücadele eden hamamböceğine birbiri ardına ağlarıyla bağlar. Ardından örümcek, avın ağırlığını ağın ana kısmına doğru çeken daha kısa ve daha kısa iplikler eklemeye devam eder.

Yenilikçi bir ağ sistemi yaklaşımında, kara dullar da dahil olmak üzere bazı örümcekler, yalnızca ipek ipliklerini kullanarak ağır avlarını ağlarına çekebilir. Araştırmacılar, örümceklerin ana ağlarından kertenkeleler gibi büyük avlara her bir iplik bir öncekinden biraz daha kısa olacak şekilde ipliklerini zincirle bağladıklarını ve böylece esnek ipeğin ödülü yavaşça sardığını gözlemlediler.

 

Silah Kullanan Kutup Ayıları

 

Fotoğraf: Maceracı Charles Francis Hall'un 1865 tarihli bir kitabında yer alan bu resimde, bir kutup ayısı bir deniz aygırı öldürmek için bir kaya kullanıyor. Bazıları bu davranışların sadece hikayelerde olduğunu düşündü, ancak bu yılki araştırmalar öyle olmadığını gösteriyor.

Hayvanlar tarafından alet kullanımının ürkütücü bir örneğinde, kutup ayıları bazen denizayılarını büyük taş veya buz parçalarıyla döverek öldürür. Inuit avcıları, uzun süredir kutup ayılarının avlarına bu şekilde saldırdığını bildirmiştir ve tarihi ve modern belgelerin gözden geçirilmesi, taş tutan kutup ayılarının gerçek bir fenomen olduğunu doğrulamaktadır. Bu, kutup ayılarını kargalar, şempanzeler, filler ve tabii ki insanlar da dahil olmak üzere alet kullanan hayvanlar listesine koyuyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • IsaacRed
    IsaacRed
    6 ay önce

    база сайтов на wordpress Вы занимаетесь продвижением сайтов? Тогда вам к нам. <a href=https://goo.su/4zRx>Наша группа в телеграмме</a>.У нас вы можете выбрать любую нужную для вашей работы базу для прогонов Xrumer и GSA, allsubmitter по разной ценовой категории.база досок для хрумера <a href=https://seoprofisional.ru/bazy/bazarudomenov>базы для хрумера 2021</a>