Güneş'te Büyük Patlama: Dünya'yı Sarstı
Güneş'te Büyük Patlama: Dünya'yı Sarstı

Geçtiğimiz günlerde güneşin kuzeybatı bölgesinde bir patlama meydana geldi. 15 Aralık 2023 tarihinde meydana gelen bu patlama X2.2 şiddetinde büyük bir patlama olarak kabul ediliyor. Bu patlamanın bir diğer özelliği de 2017'den beri olan en güçlü patlama.

PATLAMANIN SEBEBİ NEYDİ ?

Patlama, Güneş'in manyetik alanındaki ani bir değişimden kaynaklandı. Güneş'in yüzeyi, elektrik yüklü gazlardan oluşan bir plazmadır. Bu gaz, güçlü bir manyetik alan oluşturur. Manyetik alan çizgileri, Güneş'in yüzeyinde karmaşık bir şekilde dolaşmaktadır. Bazen, bu çizgiler aniden yeniden düzenlenir. Bu, enerjinin serbest kalmasına ve patlamaya neden olur.

GÜNEŞ'DE GERÇEKLEŞEN BU PATLAMALAR NASIL BİR ETKİ OLUŞTURABİLİYOR ?

Aslında cevap oldukça basit bu patlamalar sonucunda güçlü radyo dalgaları oluşur.Oluşan bu dalgalar Dünya'nın atmosferini iyonlaştırarak radyo iletişimini ve GPS sinyallerini bozar. Ayrıca, uzay araçları ve astronotlar içinde bazı olumsuz durumlara sebebiyet verebilir.

DÜNYA'YA ETKİLERİ

Gerçekleşen patlama sonucu oluşan radyo dalgaları Dünya'ya ulaştı ve bazı geçici kesintilere neden oldu. Örneğin, Avrupa'da bazı radyo istasyonları bir süre yayın yapamadı. Ayrıca, uzay araçları için de bazı önlemler alındı. Örneğin, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun güneş panelleri, patlamadan kaynaklanan radyasyondan korunmak için kapatıldı.

Güneş patlamaları aslında anormal bir durum değil güneşin kendi içinde sahip olduğu döngünün bir parçası, güneş 11 yıllık bir döngü içinde aktif ve durgun dönemler geçirir. Aktivite dönemleri, güneş patlamaları ve koronal kütle atımları gibi olayların daha sık meydana geldiği dönemlerdir. 2023 yılı, Güneş'in aktivite döneminin zirvesiydi.

Eren Akdeniz
Fırat Üniversitesi - Fizik Öğrencisi

0 yorum