Türkiye dev güneş enerji santralini kuruyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Konya Karapınar'da kurulması planan devasa güneş santrali projesi hakkında açıklamalar yaptı, sürecin ilerleyişine dair bilgi verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Konya'nın Karapınar ilçesine yapılacak olan dev güneş santralinin detaylarını, yerinde açıkladı. 

Yüz binlerce evin elektrik ihtiyacı karşılanacak

Güneş enerji santralinin 1000 megawatt gücünde olacağı açıklanırken, Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı, Türkiye için oldukça büyük bir yatırım olacak.

Santral 2 bin hektarlık bir alan üzerine kurulurken, buraya 1 milyar doların üzerinde bir yatırım yapılacak, ek olarak 300 milyon dolar da ilave fabrika yatırımı gerçekleşecek.

Aralık ayında ihalesi gerçekleştirilecek olan santralin saatte 1.7 milyar KWelektrik üretmesi planlanırken, toplamda 600 binin üzerinde konutun da elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Açık eksiltme usulüyle en uygun teklifi veren firma ihaleyi kazanıp santralin yapımına başlayacakken, bu fabrika aynı zamanda yerli üretim ve Teknolojinin yerelleşmesi anlamında da bir ilk olacak.

15 yıl alım garantisi ve yüzde 80 yerli mühendis şartına sahip olan santral, ilk partide yüzde 65, ikinci partide ise yüzde 75 yerli üretim şartına sahip. Ayrıca fabrikanın kurulumunda 700, işletmesinde 350 ve ar-ge çalışmalarında da 100 mühendis istihdam edilecek.

Berat Albayrak'ın açıklamasına göre ilerleyen zamanlarda yerli kömür enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi konularda da çalışmalar sürecek.

Kaynak
http://shiftdelete.net/turkiye-dev-gunes-enerji-santralini-kuruyor-76242

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum