NASA, Uzaylı Yaşamına Nasıl Tepki Vereceğimizi Görmek İçin Teologlarla Birleşti
NASA, Uzaylı Yaşamına Nasıl Tepki Vereceğimizi Görmek İçin Teologlarla Birleşti

NASA, evrenin başka bir yerinde uzaylı yaşamı keşfedilirse insanlığın karşılaşabileceği varoluşsal ikilemi değerlendirmek ve anlamak için dini düşünürlere ve teologlara başvurdu.

The Times'ın haberine göre, Princeton Üniversitesi İlahiyat Araştırma Merkezi'nde 2015 ve 2018 yılları arasında yürütülen "Astrobiyolojinin Toplumsal Etkileri" başlıklı projede dini düşünürlerin farklı dinlerden insanların dünya dışı yaşam haberlerine nasıl tepki verebilecekleri incelendi. NASA'dan sağlanan 1,1 milyon dolarlık fonun yardımıyla, programa Hristiyan rahipler, bir Yahudi hahamı ve bir İslam İmamı dahil oldu. NASA'nın başka bir gezegende mikrobiyal düzeyde bile olsa hayat bulmanın teolojik sonuçları anlaşılmaya çalışıldı.

Ne de olsa, dünya dışı yaşamın keşfi - ne kadar basit veya küçük olursa olsun - sadece bilim insanları için değil, aynı zamanda ilahiyatçılar için de bazı şaşırtıcı soruları gündeme getiriyor: Kutsal kitaplarda dünya dışı yaşamdan bahsediliyor mu? Bu, yaratılış hikayeleriyle nasıl örtüşüyor? Uzaylılar, Dünya'ya bağlı yaşamla aynı ahlaki kurallara uymak zorunda mı? Tanrı neden mikropları uzak gezegenlere yerleştiriyor? 

Elbette tarih boyunca, uzun süredir devam eden, dini sistemleri altüst eden yeni bilimsel keşiflerin birçok örneği vardır, ancak bilim insanları, büyük dünya dinlerinin daha geniş inançlarından ödün vermeden dünya dışı yaşam olasılığını kabul edebileceklerinden eminler.

Cambridge Üniversitesi'nde bir rahip ve ilahiyatçı olan, Oxford'da biyokimya doktorası yapan Rahip Dr. Andrew Davison, yakında çıkacak olan Astrobiyoloji ve Hıristiyan Doktrini kitabında; "Dindar olmayan insanlar da, dindar insanların uzaylı yaşamın kanıtlarıyla karşı karşıya kaldıklarında karşılaşacakları zorlukları abartıyor gibi görünüyor." şeklinde yazıyor.

İslam inancına göre, alimler Kuran'da "Göklerin ve yeryüzünün yaratılması ve o ikisinde her canlıdan çoğaltıp yayması, O'nun ayetlerindendir. O, dilediği zaman onları toplamaya gücü yetendir." şeklinde bir pasajın yer aldığına dikkat çekmişlerdir. Ayrıca, Yahudiliğin uzaylı yaşamının keşfiyle çok az sorun yaşayacağına inanıyorlar ve aslında bu durum Orta Çağ'dan beri hahamlar tarafından tartışılıyor.

Kim bilir, belki de evrende yalnız olup olmadığımız sorusu yakında cevaplanabilir. 25 Aralık 2021’de şimdiye kadar yapılmış en gelişmiş ve en pahalı teleskop olan James Webb Uzay Teleskobu başarıyla uzaya fırlatıldı. 10 milyar dolarlık teleskop, erken evrende oluşan ilk galaksilere bakmanın yanı sıra, bize ötegezegenlerin atmosferleri hakkında bilgi verebilecek ve belki de yaşam barındırıp barındıramayacaklarını belirleyebilecek. Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/nasa-enlisted-theologians-to-see-how-well-react-to-alien-life/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum