Son 300 Yılın En Büyük Pembe Elması Bulundu
Son 300 Yılın En Büyük Pembe Elması Bulundu

Angola'daki madenciler, son 300 yılda bulunan türünün en büyük örneği olabilecek devasa bir pembe elmas buldu.

Pembe elmasın 170 karat ağırlığında olduğu tahmin ediliyor, bu da onu bugün İran Ulusal Mücevherlerinin bir parçası olan ve dünyanın en büyük pembe elması olan 182 karatlık Daria-i-Noor elmasından biraz daha küçük yapıyor.

Lulo ve Angola'daki bir başka elmas madeninin sahibi olan Lucapa Diamond Company'den yapılan açıklamaya göre, yeni elmas, bulunduğu kuzeydoğu Angola'daki Lulo madenine ithafen "Lulo Rose" olarak adlandırıldı.

2015'ten bu yana, Lulo madencilik projesi, Angola'da şimdiye kadar bulunan en büyük elmas da dâhil olmak üzere 100 karattan daha ağır 27 elmas ortaya çıkardı.

Lulo'da bulunan beşinci en büyük elmas olan Lulo Rose'un önceki benzerlerinden daha yüksek bir fiyata satılması bekleniyor.

Pembe elmaslar nispeten nadirdir ve bilim insanları bu taşlara pembe rengini veren fenomenden hala emin değiller.

1999'da Güney Afrika'daki madenciler, daha sonra Pembe Yıldız olarak adlandırılan 132 karatlık bir pembe elmas ortaya çıkardılar. Yaklaşık iki yıl boyunca, uzmanlar elması yavaşça kesip 59 karatlık bir mücevher haline getirdiler ve 2013'te Pembe Yıldız, açık artırmada yaklaşık 83 milyon ABD dolarına satılarak şimdiye kadar satılan en pahalı tek değerli taş haline geldi.

Açıklamaya göre, Lulo Rose'un da kesilmesi gerekecek ve bu da ağırlığının yarıya kadar düşmesine neden olabilir. Ancak Lulu Rose 85 karat'a indirilse bile, canlı pembe taş kendi başına yeni bir satış rekoru kıracak gibi görünüyor.

İnsanlar MÖ 2500'den beri elmas topluyor ve ticareti yapıyor. Binlerce yıldır, göz kamaştırıcı görünümleri ve son derece nadir olmaları, onları yalnızca dünyanın en zenginlerinin karşılayabileceği, aranan bir statü sembolü haline getirdi.

Elmaslar, karbon birikintileri aşırı ısıya ve iç Dünya'nın sıcaklıklarına maruz kaldığında, derin yeraltında, Dünya yüzeyinin 160 kilometre altında oluşur. Volkanik patlamalar sırasında bazı elmaslar yüzeye çıkabilir, ancak bugün çoğu dünya çapında madencilik çalışmalarıyla bulunur.

Mücevherat için her yıl yaklaşık 90 milyon karat ham elmas çıkarılıyor ve dünya çapında 300 milyar ABD dolarından fazla gelir elde ediliyor. Ancak, kar amacı gütmeyen İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından 2018 yılında yayınlanan bir rapora göre, elmas madenciliği koşulları genellikle tehlikelidir ve endüstri Yerli halkların yerinden edilmesi, işçi sömürüsü, kirlilik ve insan hakları ihlalleri ile ilişkilendirilmiştir.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum