Advertisement
'Açlık Taşları' Geçmişten Gelen Kuraklık Uyarılarını Ortaya Çıkardı
'Açlık Taşları' Geçmişten Gelen Kuraklık Uyarılarını Ortaya Çıkardı

Yoğun bir kuraklık, Avrupa'daki nehirleri daraltıyor ve gelecek nesillere zor zamanlar için bir uyarı vermek amacıyla yüzyıllar önce oyulmuş taşları ortaya çıkarıyor.

Miami Herald, yerel halk tarafından "açlık taşları" olarak bilinen asırlık kayaların geçen hafta Avrupa'daki nehirlerin kuraklık nedeniyle kurumasıyla yeniden ortaya çıktığını bildirdi.

Bu taş, Çek Cumhuriyeti'nden başlayıp Almanya'dan geçen Elbe Nehri'nin kıyısındadır.

Kayanın geçmişi 1616'ya kadar uzanıyor ve Almanca bir uyarı ile kazınmış: "Wenn du mich seehst, dann weine" - "Beni görürsen ağla."

2013 yılında yapılan bir çalışmada, Çek araştırmacılarından oluşan bir ekip, bu kayaların "yıllarca süren zorluklarla yontulduğunu ve yazarların adının tarihe karıştığını" söyledi ve "yazıtların kuraklığın sonuçları konusunda uyardığını" ekledi.

Araştırmacılar, "Taşın, kuraklığın, kötü bir hasat, gıda kıtlığı, yüksek fiyatlar ve yoksul insanlara açlık getirdiğini ifade ettiğini" yazdı. "1900'den önceki, aşağıdaki kuraklıklar taş üzerinde anılır: 1417, 1616, 1707, 1746, 1790, 1800, 1811, 1830, 1842, 1868, 1892 ve 1893."

NPR'nin bildirdiğine göre, bu "hidrolojik işaretler" en son 2018 kuraklığı sırasında ortaya çıktı.

Ancak Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi'nde kıdemli araştırmacı olan Andrea Toreti'ye göre, Avrupa'nın yaşadığı mevcut kuraklık son 500 yılın en kötüsü olabilir.

Euronews'in haberine göre Toreti, 9 Ağustos'ta düzenlediği basın toplantısında, son 500 yılda başka hiçbir olayın "2018'deki kuraklığa benzemediğini" söyledi. Ancak bu yıl bence daha kötü, diye ekledi.

Önümüzdeki üç ay boyunca devam eden "çok yüksek kurak koşullar riski" olduğunu da sözlerine ekledi.

Giderek artan araştırmalar, daha sık ve yoğun kuraklıkları iklim değişikliğiyle ilişkilendiriyor. Artan küresel sıcaklıklar yağışta değişikliklere neden olur ve buharlaşmayı artırır.

Avrupa Kuraklık Gözlemevi'ne göre, Avrupa'nın yüzde 47'si kuraklık uyarı koşullarında, yani toprakta nem açığı var; yüzde 17'si de tetikte, bu da bitki örtüsünün üzerinde yüksek stres olduğu anlamına geliyor.

Avrupa nehirlerinde kuraklık nedeniyle ortaya çıkan tek gizli kalıntı taşlar değil. İtalya'nın Po Nehri'ndeki iklim değişikliği nedeniyle çekilen sular da bir dizi arkeolojik hazineyi ortaya çıkardı.

İkinci Dünya Savaşı döneminden kalma bir mavnanın batığı, ülkenin en büyüğü olan nehrin 70 yılın en kötü kuraklığı sırasında düşük seviyelere ulaşmasının ardından haziran ayında yeniden ortaya çıktı.

Daha yakın zamanlarda, temmuz ayı sonlarında, kuraklığa yakalanan İtalyan nehri, daha önce suya batmış olan 2. Dünya Savaşı'ndan kalma 1.000 kiloluk bir bombayı ortaya çıkardı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum