Gökbilimciler Büyük Macellan Bulutunda Yıldız Kütleli Kara Delik Tespit Ettiler
Gökbilimciler Büyük Macellan Bulutunda Yıldız Kütleli Kara Delik Tespit Ettiler

Gökbilimciler yaklaşık 160.000 ışık yılı uzaklıkta, Samanyolu'nun bir uydu gökadası olan Büyük Macellan Bulutu'nda düşük kütleli bir kara delik keşfettiler.

Yeni keşfedilen kara delik, Büyük Macellan Bulutu'ndaki 100 milyon yıllık bir yıldız kümesi olan NGC 1850'de bulunuyor.

NGC 1850 BH1 olarak adlandırılan kara delik, Güneşimizin kütlesinden yaklaşık 11 kat daha büyüktür.

Gökbilimciler daha önce diğer galaksilerdeki yıldız kütleli karadelikleri, maddeyi yuttuklarında yayılan X-ışını parıltısını veya kara deliklerin birbirleriyle veya nötron yıldızlarıyla çarpışması sonucu oluşan yerçekimi dalgalarını alarak tespit etmişti.

Bununla birlikte, yıldız kütleli karadeliklerin çoğu, varlıklarını X-ışınları veya yerçekimi dalgaları yoluyla belli etmez.

Göttingen Üniversitesi'nden bir gökbilimci olan Dr. Stefan Dreizler, “Büyük çoğunluğunu ancak karmaşık enstrümanlarla bulabiliriz" diyor. Dr. Dreizler ve meslektaşları, MUSE cihazıyla iki yıl boyunca toplanan verileri analiz ettiler. Bu veriler, gökbilimcilerin kara deliğin varlığına işaret eden tuhaf yıldızı tespit etmelerini sağladı.

Varşova Üniversitesi'nin Optik Kütleçekimsel Mercekleme Deneyi (OGLE) ve NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu'ndan elde edilen yeni veriler, ekibin kara deliğin kütlesini ölçmesini ve bulgularını doğrulamasını sağladı.

Liverpool John Moores'daki Astrofizik Araştırma Enstitüsü'nden astronom Dr. Sebastian Kamann, "MUSE, yıldız kümelerinin en iç bölgeleri gibi çok kalabalık alanları gözlemlememize ve civardaki her bir yıldızın ışığını analiz etmemize yardımcı oldu" dedi.

NGC 1850'deki tespitte özel olan ise, genç bir yıldız kümesinde ilk kez bir kara delik bulunduğuna dair işaret almış olmamız.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum