NASA'dan 201 milyon 168 bin km uzaklıktaki uzay aracına format
Mars yüzeyini araştırmak amacıyla 2003 yılında başlayan Mars Exploration Rover Mission(Mars Keşif Aracı Misyonu) adlı proje kapsamında uzaya gönderilen araçlardan Rover Oppurtunity’e format atılacağı açıklandı.

Uzay aracının flash belleğine atılacak format ile özetle hareketsiz formdaki bilgisayar hafıza birimi elektriksel olarak yedeklenecek, silinip yeniden programlanacak. Format işleminin yaklaşık bir gün süreceği açıklandı.

Uzay aracının içindeki bilgisayar; tek çekirdekli ve 33 MHz saat hızındaki IBM RAD6000 işlemci, 128 MB DRAM ve 256 MB flash bellek özelliklerine sahip. Yıllar süren çalışma döngüsü beraberinde hata vermeye başlayan bilgisayarın, NASA tarafından gerçekleştirilecek format ile yeniden stabil hale getirilmesi amaçlanıyor. Mars’a gönderilecek sonraki uzay aracının 2020 yılında görevine başlaması bekleniyor ve bu zamana kadar Oppurtunity’nin görevini sürdürecek yapıda tutulması hedefleniyor. Format işleminin düşük riskli bir süreç olduğu belirtiliyor.

24 Ocak 2004’ten beri Mars’ta görev alan ve Kızıl Gezegen olarak bilinen Mars’a dair sayısız bilgiyi insanlığa sunan Rover Oppurtunity, enerjisini güneş panelleri ile sağlıyor ve sahip olduğu Pancam adlı 360 derece panoramik fotoğraf makinesi sayesinde de görüntü topluyor. Bu görüntüleri ise radio dalgaları ile bilim insanlarına ulaştırıyor. Mars’a ilk gönderildiğinde sadece 3 aylık çalışma kapasitesi olduğu ve sonrasında duracağı tahmin edilen uzay aracı, beklentilerin aksine bugün bile görevini sürdürüyor. Üstelik daha uzun yıllar insanlığa yeni fotoğraflar ulaştırması bekleniyor.

Kaynak: LOG

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum