2 bin 500 metrede 'gökyüzü nöbeti'
Antalya Saklıkent'teki 2 bin 500 rakımlı Bakırlıtepe'de kurulu TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde görevli uzmanlar, geceden sabahın ilk ışıklarına kadar gözlem yapıyor.

Saklıkent'teki gözlemevinde 150 santimetre çapıyla Türkiye'nin en büyük teleskobu bulunuyor. Gözlemevindeki uzmanlar, çalışmalarını gece yürütüyor.

Gözlemevinde 150, 100, 60 ve 40 santimetre çaplarındaki 4 teleskop aracılığıyla gök cisimlerini ve foton ışınlarını inceleyen bilim insanları, elde ettikleri verilerle ulusal ve uluslararası çalışmalara imza atıyor.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Başuzman Araştırmacı Dr. Tuncay Özışık, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin çalışmalarının 1970'li yıllarda başladığını söyledi. 1980'lerde yer seçiminin gerçekleştirildiğini belirten Özışık, ardından 1997'de biri 40 santimetre, diğeri 1,5 metre çapında iki teleskopla çalışmalara başlandığını dile getirdi.

Bugün gözlemevi yerleşkesinde, değişik çap ve özelliklere sahip, farklı alanlarda kullanılan 4 teleskop bulunduğunu ifade eden Özışık, şunları kaydetti:

"İkisi kendi kendine çalışan biri 60, diğeri 40 santimetre çaplı robotik teleskop var. Yani herhangi bir operatöre ihtiyaç duymadan bilgisayar kontrollü çalışıyorlar. Bunun dışında 1 metre çaplı, dünyaya yaklaşan astroitler üzerine çalışmalar yapılan bir teleskop yer alıyor. Bu teleskobu, gerek Antalya şehir merkezindeki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi idari bürosu gerekse proje sahiplerinin kendi üniversitelerinden uzaktan bağlanarak kullanmaları mümkün. 1,5 metre çaplı dördüncü teleskop da tam otomatik ve gözlemevi yerleşkesindeki merkez binadan kontrol ediliyor."

Gözlemlerin ardından elde edilen verilerin ilgili kişilere gönderildiğini belirten Özışık, bu verilerle tezler, makaleler ve yayınlar hazırlandığını dile getirdi.

Kaynak
http://tr.sputniknews.com/bilim/20150920/1017858443.html#ixzz3mS8vpDKF

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum