İnsan Neden Güneş Gözlüğü Takınca Daha Seksi Görünür?
Güneş gözlüğü denilen mucizeyi kim taksa yürüyüşü daha bir kendinden emin, saçları daha bir ahenkle dans eder hale gelmiyor mu? İşlevi güneşten korumaktan çok insana bir endam, bir cazibe kazandırmak gibi değil mi? Bunu fark eden İngiliz bilim insanları güneş gözlüğündeki gizemi araştırdılar.

Nottingham Trent Üniversitesi sanat ve tasarım bölümünden Vanessa Brown‘un araştırması gündelik objelere yüklediğimiz anlamlar üzerine. Bu senenin başında çıkan kitabında ise güneş gözlüğü ve “cool” olmanın modern anlamı arasındaki kültürel ve psikolojik bağı inceliyor.

Buna göre öncelikle, güneş gözlüğünün sihri, yüzünüzde bir simetri yaratıyor olmasında yatıyor. Çünkü araştırmalar gösteriyor ki, bir yüzü çekici bulmamızı sağlayan en önemli etkenlerden biri yüzdeki simetri. Güneş gözlüğünü takar takmaz da göz çevresinde asimetri yaratan ne kadar çok ayrıntı varsa hepsini kapatmış oluyorsunuz. Gözlüklü bir insanın yarattığı bir diğer etki ise gizem. Karşınızdaki insanın gözlerine bakarak onun zekasına, samimiyetine ve kendine güvenine dair birçok fikir edinebilecekken, güneş gözlüğü buna izin vermiyor. Yine araştırmalar gösteriyor ki birinin gizemli olması ona karşı duyduğunuz seksüel arzuyu arttırıyor. Ayrıca güneş gözlüğünü takan insan da kendini daha anlaşılmaz hissediyor. Bir nevi kamuflaj.

Güneş gözlüğü mucizesi bununla da bitmiyor. Güneş gözlüğü ve cazibe arasında tarihsel olarak kurduğumuz bir bağ var. Satışları 1920’lerde popülerleşmiş ama günlük yaşantımıza girmesi 20 yıl sonrasını bulmuş güneş gözlüklerinin reklamları da ilk zamanlarda öncelikle kış sporlarıyla, denizle ve uçak yolcuğuyla özdeşleştirilmiş. Bu sebeple insanların kafasında modernliğin bir sembolü gibi belki de. Bunun yanında 1950 ve 1960’lı yıllarda Hollywood starlarının halk arasında tanınmamak, paparazzi ışıklarından korunmak için güneş gözlüklerine rağbet etmesi de insanların cazibeye dair oluşturdukları algıyı etkilemiş.

Sonuç olarak güneş gözlüğü takarak bir taşla üç kuş vuruyorsunu; simetri, gizem ve cazibe. 

Kaynak
http://www.nolm.us/bunu-da-arastirdilar-insan-neden-gunes-gozlugu-takinca-daha-seksi-gozukur

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum