Balkonda yerinizi ayarlayın!
Birçoğumuz, matematiğin soyut kavramlarla uğraşmasından yakınırız. Soyut matematiğin gerçek hayatta beden bulmuş halini görmeniz için sizi balkona davet ediyoruz.

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ), 30 Temmuz 2016 Cumartesi günü, akşam saat 20:27 ‘de haritadaki rotayı takip ederek yaklaşık 430 km yukarıdan geçecek. Bizler de çıplak gözle görebileceğiz. Tabii ki bulutlar ve ışık kirliliği engel olmaz ise …

Kütlesi yaklaşık 400-450 ton olan futbol sahası büyüklüğündeki UUİ, saatte ortalama 28.000 kilometre gibi baş döndürücü bir hıza sahip olacak.

Yer ile 10 derece açı yaparak çıkacak ve en tepe noktada 57 derecelik açı ile noktasal bir ışık kaynağı gibi görülecek. Geçiş 6 dakika 25 saniye sürecek.

Aslında Dünya’nın çevresinde bir günde 15,5 tur atıyor. Türkiye üzerinde de çok kez geçiyor. Ancak bulunduğumuz nokta ile UUİ arasındaki bulut, yağmur gibi hava olayları, bakış açısı, zamanlama gibi bir çok kriter yeterli olmadığı için çoğu kez göremiyoruz.

Size tavsiyemiz; bir bardak çay alıp balkona çıkın, Android cep telefonunuza ISS Detector adlı uygulamayı indirip program içindeki radardan takip edin. (Bu arada bir çok program var bu en  işlevsel olanlarından biri). Size ne taraftan saat kaçta ortaya çıkacağını, parlaklık derecesini, hızını, açısını, yüksekliğini, kaç dakika-saniye görebileceğinizi gösterecek.

Fotoğraftaki daire içindeki alanlardan görülebilecek. Kırmızı çizgi UUİ‘nin güneşli ve görünür olduğu rotayı gösteriyor.

Kaynaklar
http://iss.astroviewer.net/
https://tr.wikipedia.org/wiki/Uluslararas%C4%B1_Uzay_%C4%B0stasyonu

Grafikler
http://iss.astroviewer.net/

Ali ÇAĞLAR
Mikoloji yüksek lisans öğrencisi - Fen ve Teknoloji Öğretmeni Mantarları sever

0 yorum