NASA, Uluslararası Uzay İstasyonuna Holografik Bir Doktor Gönderdi
NASA, Uluslararası Uzay İstasyonuna Holografik Bir Doktor Gönderdi

20 yılı aşkın bir süredir, uzayda sürekli bir insan varlığı olmuştur. Bu bilim kurgu yeterince gerçekçi değilse şunu bir düşünün: 8 Ekim'de Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) bir doktor hologram olarak ışınlandı.

Star Trek Acil Tıbbi Hologram seviyesinden bahsetmiyoruz, ancak bu da kesinlikle bir atılım. NASA uçuş cerrahı Dr. Josef Schmid, AEXA Aerospace'den Fernando De La Pena Llaca ve ekipleri ile birlikte Avrupa Uzay Ajansı astronotu Thomas Pesquet ile sohbet etmek için yörüngeye "holoported" (hologram şeklinde ulaşım) edildi.

Yaklaşım, bir Microsoft Hololens Kinect kamerası ve AEXA'nın özel yazılımıyla birleştirildi. Sonuçlar, canlı olarak gerçekleşen bir konuşmada ISS içinde iletilen kişilerin yüksek kaliteli 3D modelleriydi. Birbirlerinin 3 boyutlu modelleri ile neredeyse oradaymış gibi etkileşime girdiler.

İnsanları uzaya ve insanları uzaydan Dünya'ya holoport etme yeteneği, ISS'deki mürettebat ile yer kontrol ekibi arasında tıbbi acil durumlarla, özel psikiyatrik seanslarla başa çıkma potansiyeli olan daha gerçekçi ve etkileşimli fiziksel ve psikolojik konferanslara kapı açar.

Dr. Schmid yaptığı açıklamada, "Bu, çok uzak mesafelerde tamamen yeni bir insan iletişimi biçimidir. Ayrıca, insan varlığımızın gezegenin dışına seyahat edebildiği yepyeni bir insan keşfi yolu. Fiziksel bedenimiz orada değil ama insan varlığımız kesinlikle orada. Uzay istasyonunun 17.500 mil hızla seyahat etmesi ve Dünya'nın 250 mil üzerindeki yörüngede sürekli hareket halinde olması önemli değil, astronot üç dakika veya üç hafta sonra geri gelebilir ve sistem çalışırken, o noktada orada olacağız, canlı yayında olacağız. uzay istasyonunda." dedi. 

The whole team hloported on the ISS

Tüm ekip ISS'ye sanal olarak taşındı. Soldan, Andrew Madrid, Dr Fernando De La Pena Llaca, RIhab Sadik, Dr. Joe Schmid, Kevin Bryant, Mackenzie Hoffman, Wes Tarkington var.

Holoportation, Microsoft tarafından son altı yılda geliştirildi, ancak bu, uzayda ilk kez kullanılıyor ve Dr Schmid ve şirketini Dünya'dan sanal olarak taşınan ilk insanlar yapıyor. Bu teknolojinin bir sonraki adımı, onu artırılmış gerçeklikle birleştirmek ve böylece telementorlamanın gerçeğe dönüşmesidir. Örneğin, deneylere yardımcı olmak için teknik uzmanlık astronotlara canlı olarak aktarılabilir.

“Üzerinde çalıştığınız her yere en iyi eğitmeni veya özellikle karmaşık bir teknolojinin gerçek tasarımcısını yanınıza getirebileceğinizi hayal edin. Ayrıca artırılmış gerçekliği haptiklerle birleştireceğiz. Bir ameliyat sırasında çalışan en iyi iki cerrah gibi, cihaz üzerinde birlikte çalışabilirsiniz. Bu, en iyi ekibin kritik bir donanım parçası üzerinde birlikte çalıştığını bilerek herkesin dinlenmesini sağlar,” diye ekledi Schmid.

Holoportation, Mars gibi daha uzaklardaki uzay misyonları için uzun mesafeli seyahatin geleceği ile son derece kullanışlı olabilir, ancak bu teknolojiden yararlanabilecek tek yer burası değil. Antarktika'dan uzak adalara ve dağlara kadar bu gelişen teknolojinin çok sayıda ilgi çekici uygulaması olabilir. Hologramların çağı çok yakında!

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/nasa-just-sent-a-holographic-doctor-to-the-international-space-station/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum