Kozmonot Uzaya Bakıyor ve İki "Kaçak Yolcu" Görüyor
Kozmonot Uzaya Bakıyor ve İki "Kaçak Yolcu" Görüyor

Fermi Paradoksu nihayet cevaplandı mı ve akıllı yaşam ile sonunda temasa geçildi mi? Tam olarak değil, ancak Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) bir sakini olarak, pencereden kozmosa bakmak çoğu zaman geriye bakan iki çift "göz" içermez.

Kozmonot Sergey Korsakov, Rus kargo gemisinin uzay istasyonundan ayrılıp eve ilerlemesini izledikten sonra, "Progress MS-18 başarıyla yerinden ayrıldı ve yola çıktı." diye tweet attı. "Ama bizi izleyen o kaçak yolcular kim?"

Gerçekten kimler? Twitter'ın yanıtı, Dr. Who'nun Dalek'lerinden Star Wars'ın R2D2 ve Jawa'larına kadar uzanıyordu.

Korsakov ayrıca, elbette sadece kargo gemisinin ışığı yakalayan dış kısmının bileşenleri olan, boncuk gözlü seyircilerin yakın çekimini de paylaştı. Araç yakıt, araştırma ekipmanı, oksijen, su ve yiyecek de dahil olmak üzere ISS'ye yeniden ikmal yapıyordu, ancak bu tek işi değil. Otomatik uzay aracı aynı zamanda kenetlendiğinde iticilerini ateşleyerek ISS'nin yörüngesini düzeltmek için de kullanılıyor - bu ister ISS'nin giderek artan uzay çöplüğü yolundan çekilmesine yardım etmek, ister uzay istasyonu sürüklemeye başladığında yeniden itmek için olsun.

Kozmonot Oleg Artemyev’in, Rus devlet gazetesi TASS'a verdiği demece göre, NASA tarafından ISS Progress 79 olarak bilinen, 214 gün boyunca ISS'e kenetlenen araç, 1,3 ton çöp, ömrünü tamamlamış ekipman ve atık götürdü. İş bitti, dönüşte Pasifik Okyanusu üzerinde ateşli bir sonla Dünya atmosferinde yandı.

Huzur içinde yatın küçük uzay droidleri, sizi çok az tanıdık.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum