Ay Halesi Nedir ve Aykuşağından Nasıl Farklıdır?
Ay ışığı oldukça havalı bazı optik olaylar yaratabilir.

Hiç Ay'a bakıp etrafında bir hale gördünüz mü? Bu bir halüsinasyon değil, gökkuşaklarından ya da bu durumda Aykuşaklarından farklı olmayan atmosferik bir olgudur. İkisi arasında keşfedilmeye değer kesinlikle önemli farklılıklar var.

Aykuşakları, daha nadir olmalarına rağmen tıpkı gökkuşağı gibi oluşurlar. Ay'ın karşısındaki havada su damlacıklarının olması gerekir tabii ki. Ancak Ay'ın Güneş'ten neredeyse 400.000 kat daha sönük olduğu göz önüne alındığında, görülebilmesi için son derece karanlık bir gökyüzüne sahip olmanız gerekir. Bu gereksinim, bir Aykuşağının oluşabileceği olası süreleri oldukça azaltır. Çarpıcı bir Aykuşağı, birkaç yıl önce Birleşik Krallık'ta yakalanmıştı.

Bununla birlikte, bir Ay halesi tüm bu kısıtlamaları içermez. Oluşumu için hala gereklilikler olsa da, o kadar talepkar değiller. Ve eşit derecede muhteşem olabilirler.

the water droplets created by the waterfalls are the perfect setup for the formation of a Moon bow

Victoria Şelaleleri, Zambiya, Afrika'da bir aykuşağı.

 

Ay Halesi Nedir?

Ay halesi için su damlacıkları yerine buz kristalleri gerekir. Ancak herhangi bir yerde değil. Sirüs bulutları olarak bilinen yüksek irtifa bulutlarının yanı sıra sirrostratüs bulutlarında olmaları gerekir. 6.000 metre yükseklikte bulunan sirüs bulutları, kısa saç benzeri bulutlardır. Gündüz göründüklerinde aşırı beyazdırlar.

Buz kristalleri genellikle altıgen bir şekil alır ve bu çok önemlidir. Ne olursa olsun Ay halelerinin her zaman aynı kalmasını garanti eder: Ay'dan 22 derece uzakta hafif bir ışık halkası. Koşullar uygunsa, ikinci bir halka 44 derecede görünür, ancak çoğu zaman, sadece bu ikinci halkanın kemerleri olacaktır.

Birçok kültürel gelenekte, bir Ay halesi ilerideki kötü havanın habercisidir. Ve olayın gözlemlerinden doğan bu fikir doğru olabilir. Sirüs bulutları, sıcak cephelerin önünde oluşma eğilimindedir ve onlardan bir veya iki gün önce gelir. Bu genellikle yağmur ve fırtına anlamına gelir. Bununla birlikte, izole sirüs bulutları fırtına olmadan da oluşabilir, bu nedenle bu tamamen güvenilir bir tahmin yöntemi değildir.

The sun is centers as it rises over a snowy landscape. on its left and right two reflections known as sun dogs are present on a very faint ring of light.

Bir kış sabahı güneşin etrafındaki iki yalancı güneş ve 22 derece halenin bir kısmı.

 

Neden Güneş Çevresinde de Oluşur?

Gökkuşaklarına karşı aykuşaklarında olduğu gibi, haleler de Güneş veya Ay'ın etrafında oluşabilir. Buz kristalleri ve Güneş'in parlaklığı sayesinde, Güneş haleleri, 22 derecelik halenin yanı sıra daha tuhaf olaylar sunar.

En ilginç özellik yalancı güneşlerdir. Bunlar, hale üzerinde Güneş'in solunda ve sağında meydana gelen iki parlak şekildir. Dünyanın herhangi bir yerinde ve herhangi bir zamanda görülebilirler, ancak en çok Güneş ufukta alçaldığında görünürler.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum