İnsansı Robot Pepper Satışa Çıktı
Görünen o ki insanoğlu robotlara ihtiyaç duymaya başladı. Neden mi? Dünyanın ilk insansı robotu olarak lanse edilen Pepper geçtiğimiz aylarda yalnızca 1000 adetlik tanıtım için satışa sunulduğunun 1. dakikasında tükenmişti. Şimdi ise tekrar satışa sunuldu.

Japonya’da faaliyet gösteren Softbank isimli teknoloji şirketi tarafından tasarlanan, geliştirilen ve satışa sunulan, dünyanın ilk insansı robotu unvanına sahip olan Pepper artık aylık 400 dolara kiralanıyor. Diğer ülkelere gerçekleşecek satışın önümüzdeki yıl başlayacağını açıklayan Softbank yetkilileri, robotun 1613 dolarlık 1000 adet satışının ardından şimdi de kurumsal müşteriler için 3 yıl sözleşmeyle aylık 400 dolara kiralıyor.

Oldukça detaylı üretim işlemlerinden geçen Pepper ‘ın bir şuanda ayda sadece 1000 adet üretilebildiğini belirten Softbank yetkilileri “Kalbi olan robot” lakabıyla teknoloji dünyasına kazandırdıkları robot Pepper ‘den beklenmeyen bir satış rakamı elde etmişti. Şimdi ise gerçekleşen ön sipariş ve kiralama süreciyle tekrar teknoloji gündemine damgasını vurmayı başardı.

Pepper, bulut depolama tabanlı yapay zekası sayesinde insan hareketlerini ifadelerini ve tonlamalarını analiz ederek karşısındaki insanın hislerini okuyabiliyor. Böylece sizin o anki durumunuza göre size yaklaşıyor. Tüm bunların yanında sizin Pepper ‘e davranışınıza paralel olarak Pepper ‘da size karşı öfke, eğlence ve dargınlık gibi duygusal tepkimeler verebiliyor. Bu özellikleri ile kurumsal müşterilerin oldukça dikkatini çekmeyi başaran Pepper görülen o ki çok yakında otel veya restoran gibi yerlerde bizleri karşılamak için bekleyecek.

121 santimetre boya ve 28 kilogram ağırlığa sahip olan Pepper ‘ın videosu:

Kaynak

http://www.silikonvadisi.tv/genel/insansi-robot-pepper-satisa-cikti-70445.html

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • Feyza Aksoy
    Feyza Aksoy
    7 yıl önce

    Bu robot gerçekten çok güzel bişeye benziyor ilk kez bu robotu projehocam.com da görmüştüm, umarım yakın bir gelecekte her evde olan bir robot olur