Kıvrılabilir televizyonlar geliyor
Güney Koreli elektronik devi LG, 18 inç\'lik kıvrılabilir ekranı tanıttı. Prototip aşamasındaki ekranın, gelecekte 60 inç\'lik (150 ekran) televizyonlar için üretilmesi düşünülüyor.

Uzun zamandır üreticiler kıvrılabilir ya da bükülebilir ekranlar konusunda araştırmalar yapıyor. Henüz kullanıma sunulmuş bir ürün olmasa da prototip aşamasında olan çeşitli ekranlar bulunuyor. Kıvrılabilir ekranlar sayesinde elektronik cihazların boyutu küçülürken, taşınabilmeleri de kolaylaşacak.

Televizyon ve telefon gibi cihazlarda kullanılan panellerin üreticisi olan LG, 18 inçlik bükülebilir OLED panelini duyurdu. Katlandığı zaman 3 cm çapında bir rulo halini alan panel, 1200x800 piksel çözünürlüğe sahip. Prototip aşamasında olan panelin gelecekte üretilecek monitörlerde ve tv'lerde kullanılması bekleniyor.

LG, yeni ürünle beraber eş zamanlı olarak şeffaf OLED ekranını da tanıttı. LG'nin Ar-Ge bölümünün başındaki isim olan In-Byung Kang, 2017 yılında Ultra HD (4K) şeffaf ve kıvrılabilir 60 inç'ten büyük paneller üretebileceklerini ifade etti. Üretilen paneller kıvrılabilir ekranlı televizyonlarda kullanılacak.

Kavisli paneller var

Halen satışta olan televizyon ve telefonlar içinde kavisli panelden üretilen ekrana sahip modeller bulunuyor. Örneğin LG'nin G Flex akıllı telefonu ile Samsung'un Curved televizyonunun ekranları kavisli bir tasarıma sahip. Ancak bu ürünlerin ekranı kıvrılıp bükülemiyor. Sadece yay şeklinde bir tasarımla üretiliyorlar. Kıvrılabilir ekranların sektörde önemli radikal bir değişiklik ve kullanım şekillerinde önemli bir atılım yapması bekleniyor.

Kaynak: Al Jazzera Türk

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum