Kan-beyin bariyerini geçebilen yeni aspirin formu elde edildi
Kan-beyin bariyeri, kandaki maddelerin beyne geçişini kısıtlayan bir engelleme sistemidir. Bu sistem sayesinde beyin, kapsamlı bir biçimde korunmuş olur.

Kan-beyin bariyeri, madde geçişini engelleyerek beyni korurken, tedavi amacıyla beyne hedeflenen ilaçların geçişini de engeller. Bu koruma kalkanı nedeniyle beyin kanseri gibi hastalıklarda tümore yönelik tedavilerin kısıtlanması söz konusudur.  

Polonyadaki “Brain Tumours 2016 – From Biology to Therapy” konferansında sunulan bir çalışmada, araştırmacılar tekrar formüle ettikleri sıvı aspirinin, ilaçların kan-beyin bariyeri geçişini artırdığını açıkladılar.

Kan-beyin bariyerinin yapısı oldukça seçici geçirgen bir özelliktedir. Kan dolaşımını beyin sıvılarından ayıran bu bariyer, yalnızca beynin ihtiyacı olan su, gaz, glikoz, amino asit gibi moleküllere karşı geçirgendir.

Geçen yıl yapılan bir çalışmada, kan-beyin bariyerinde oyuklar oluşturularak bariyerin aşılması sağlanmıştı. Bu çalışma ultrason kullanılarak görüntülenmişti. Çalışmada, mikrobaloncuklar (microbubbles) kullanılmış ve bariyerden geçiş bu baloncukların genişlemesi ile sağlanmıştı. Fakat bu yeni çalışma kapsamında, bir aracıya gerek kalmadan yalnızca ilaçların etkisi ile bariyerden geçiş sağlanabilmekte.

IP1867B ismi verilen bu yeni ilaç, aspirinin yeniden formüle edilmiş şekli ve iki diğer bileşenden oluşmakta. Araştırmacılar, sıvı aspirinin henüz tam anlamıyla çözünmesinin gerçekleşmediğini fakat bu konuda çalışmaların sürdüğünü belirttiler.

Kaynak
http://www.iflscience.com/health-and-medicine/newly-formulated-liquid-aspirin-claimed-to-be-able-to-pass-through-bloodbrain-barrier/

Halime Serinçay
Hacettepe Üniversitesi / Biyomühendislik Doktora -

0 yorum