Venüs'ün Kalın  Atmosferi, Gelgit Olarak Güneşe Kilitlenmesini Durduruyor
Venüs'ün Kalın Atmosferi, Gelgit Olarak Güneşe Kilitlenmesini Durduruyor

Venüs, Güneş'in gezegenleri arasında, bir yıldan daha uzun bir güne sahip olması bakımından benzersizdir - yani o kadar yavaş döner ki, kendi ekseni etrafında dönüşü, Güneş'in yörüngesindeki dönüşünden daha uzun sürer. Bu garip davranış, muhtemelen, gezegenin kalın atmosferinin bir sonucudur. Bu Güneş Sistemi içinde olağandışı olsa da başka yerlerde oldukça yaygın olabilir.

Bizimki de dahil olmak üzere Güneş Sistemi'nin birçok uydusu, yörüngelerine uygun bir dönüş periyoduna sahiptir ve bu onların gezegenlerine her zaman aynı yüzü göstermelerine neden olur. Bu "gelgit kilitlenmesini" tetikleyen aynı kuvvetler, yakın yörüngelerdeki gezegenler için de geçerlidir. Bir zamanlar Merkür'ün bir yanan sıcak tarafıyla ve bir diğeri sonsuza kadar yıldızlara doğru bakacak şekilde soğutularak Güneş'e gelgit olarak kilitleneceği düşünülüyordu.

Yine de, Riverside, California Üniversitesi'nden Profesör Stephen Kane'e göre, neredeyse bu kadar farklı iki tarafla sonuçlanan Venüs'tür ve sadece kalın atmosferi böyle bir sonucu engellemiştir. Kane, Nature Astronomy'deki vakasını yeni keşfedilen gezegenler üzerindeki etkileriyle birlikte sunuyor.

Venüs yılı 225 Dünya günü uzunluğundadır, ancak gezegenin dönmesi 243 gün sürer. Yine de orada her şey o kadar yavaş hareket etmiyor. Venüs'teki rüzgarlar o kadar hızlıdır ki, atmosferin büyük bir kısmı, gece ve gündüz arasındaki ısı dengesizlikleri nedeniyle gezegenin bir turunu tamamlaması dört günden az sürer. Gezegenin pürüzlü yüzeyinde sürüklenirler ve zaten hantal olan dönüşünü daha da yavaşlatırlar ve Kane, iki periyodun uyuşmamasının nedeni olarak onları düşünür.

Kane yaptığı açıklamada, "Atmosferi, katı gezegenle minimum etkileşime sahip bir gezegenin üzerinde ince, neredeyse ayrı bir katman olarak düşünüyoruz. Venüs'ün güçlü atmosferi bize, gezegenin ne kadar hızlı döndüğü bile, kesinlikle her şeyi etkileyen gezegenin çok daha entegre bir parçası olduğunu öğretiyor." dedi.

Venüs'ün neredeyse saf karbondioksitten oluşan kalın atmosferi, Güneş'in ısısını çok etkili bir şekilde emmesi, gezegeni Merkür'den bile daha sıcak yapması ve nemli ama yaşanabilir bir iklim hayal eden bilimkurgu yazarlarının kafasını karıştırmasıyla daha ünlüdür.

Kane'in sorduğu soru, bu iki etkinin birbiriyle ilişkili olup olmadığıdır: Venüs'ün gününün uzunluğu, aşırı ortalama sıcaklığına katkıda bulundu ve yaşanabilirlikten uzaklaştı mı? Yanıtın, yıldızların sözde yaşanabilir bölgelerinin iç kenarına yakın yörüngede dönen kayalık gezegenlerde bulmayı bekleyebileceğimiz şeyler konusunda önemli çıkarımları olabilir.

Artık yıldızlarına yakın pek çok gezegen bulunduğundan, sınırlı teleskop süresi ile çalışmak için önceliklerin neler olduğu konusunda seçimler yapılması gerekiyor. Kararlar olası koşulların modellerine bağlı olacaktır. Kane, "Venüs, bu modelleri doğru bir şekilde elde etme fırsatımızdır, böylece diğer yıldızların etrafındaki gezegenlerin yüzey ortamlarını doğru bir şekilde anlayabiliriz. Şu anda bunu düşünmekle iyi bir iş yapmıyoruz. Ötegezegenlerin özelliklerini yorumlamak için çoğunlukla Dünya tipi modeller kullanıyoruz. Venüs, 'buraya bakın' diyerek iki kolunu sallıyor." dedi.

Bu bile Dünya'daki zorluklardan oldukça uzak görünse de Kane, Venüs'ün atmosferini daha iyi anlamanın bize kendimizinkini öğretebileceğine dikkat çekiyor. Bu zaten bir kez oldu; bilim insanlarını kontrolden çıkmış bir sera etkisinin tehlikeleri konusunda uyaran şeylerden biri, Venüs'ün Merkür'den çok daha az güneş ışığına rağmen ne kadar sıcak -500ºC hale geldiğini görmekti.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/venuss-thick-soupy-atmosphere-stops-it-tidally-locking-to-the-sun/ 

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum