Jetlag’ın etkilerini ortadan kaldırmak için göz damlaları kullanılabilir mi?
Biyolojik saatimizden kaçışımız mümkün değil. Bu sadece beynin bir özelliği değildir.

Son yapılan araştırmaların da gösterdiği üzere, vücuttaki her bir hücre kendisine ait günlük ritminden etkilenir. Bu nedenle modern zamanların en üzücü hadiselerinden biri olan uzun yolculuk yorgunluğunun kaçınılmaz olduğu görülüyor. Fakat, yeni bir araştırma geleceğin oldukça farklı olabileceğini ileri sürüyor.

Gözün içindeki bir molekülün sinyaline dayanan beyne uyuma ve uyanma zamanını bildiren bu molekülü etkilemek için bir göz damlasının geliştirilebileceğini ve böylece ister gece olsun ister gündüz beynin algılamasını değiştirmenin bir yolu var.

Teorik olarak, satılan göz damlaları uzun yolculuk yorgunluğunun etkisini kaldırabilir. Böyle olsaydı mükemmel olurdu, değil mi?

Biraz geriye gidip önceki araştırmalara baktığımızda, Journal of Physiology’de yayınlanan bir araştırmada, biyolojik olarak bizim göz yapımızdan çok fazla farklı olmayan kobay farelerinin gözleri incelendi. Farelerin gözlerinde vasopressin diye adlandırılan bir bileşik bulundu.

Bu sinyal molekülü beynin içinde suprachiasmatic çekirdeğinde (SCN-kafatası kısmında bulunan, vücudun biyolojik saatinin kontrol merkezidir.) de bulunabilir. SCN’nin vasopressinin gerçekten ne yaptığı şimdiye kadar anlaşılamamıştı.

SCN, aslında insanın bir  kanaati olduğu için zamanın ne olduğu konusunda da bilgi sahibidir. – Bu bilgiyi, ışık seviyelerinin gözlerin retinal sinir düğümlerinde yarattığı tepkilerden almak yerine kendi bilgisini kullanır. Daha çok ışık aldığında bu gündüz olmuş demektir ve bu sinir düğümleri beyne uyanması gerektiğini söyleyen geri sinyaller gönderir.

Bu yüzden, geceleri parlak telefon ekranları kullanmak hızlıca uykuya dalmanızı engeller. Bu da aynı nedenden dolayı uzun yolculuk yorgunluğunun biyolojik saati bozması  gündüz vakti olması gereken alışılmış düzene dayanır. ( Hücreler gece olduğunu farz edip beyne bildirir.)

Anlaşılan o ki göz sinir hücreleri de vasopressin içerir. Edinburgh Üniversitesi liderliğindeki ekip tarafından keşfedildiği üzere bu sinyal molekülleri, zamanın ne olduğunu beyne bildirmek için retinadan beyne doğru seyahat eder.

Biraz derinine düşünecek olursak, farz edelim ki beyne gönderilen vasopressin miktarını arttırmak ya da azaltmak için bir göz damlası kullanıyorsunuz. Bu damla ile vaktin gece ya da gündüz olduğu konusunda beyninizi bilfiil sersemletebilirsiniz.

Edinburgh Üniversitesi Psikoloji Profesörü yazar Mike Ludwig bir demecinde, “Heyecan verici sonuçlarımız, iç biyolojik saatimizin düzenlenmesinde yeni bir eczacılık yolunun muhtemel olduğunu gösterir.” dedi ve “Hala bundan çok uzağız.” diyerek ekledi.

Kaynak
http://www.iflscience.com/health-and-medicine/eye-drops-could-be-used-to-cancel-out-jet-lag/

0 yorum