Geleceğe Dönüş 2'nin hangi tahminleri gerçekleşmedi?
İzleyenler hatırlar. Geleceğe Dönüş 2 filminde kahramanlarımız Marty McFly ve Doktor Brown zaman makinesi ile 2015 yılına bir yolculuk yaparlar. Filmde 2015 yılı hakkında tahmin edilen ve hala göremediğimiz 12 teknolojiye bir göz atalım...

1. Geri Dönüşüm ile Yakıt Üretmek

Filmde doktor çöpte bulunan muz, kola gibi ürünleri kullanarak arabanın yakıtını dolduruyor. Ama günümüzde hala her gün benzine ne kadar zam geldi acaba diye düşünmekten kendimizi alıkoyamıyoruz.

2. Uçan Araba Trafiği

Yıllardır hayalini kurduğumuz uçan araba teknolojisine 2015'te de kavuşamadık.

3. Otomatik Bağlanan Bağcıklı Ayakkabılar

Eminim teknolojinin en büyük faydalarından biri olurdu bize. O en olmadık zamanlarda çözülen bağcıklar için gerekli gereksiz yerlerde eğilmek zorunda olmamız bir tek bana işkence değildir heralde?

4. Havada Asılı Reklam Panoları

Havada asılı reklam panosu teknolojisine de 2015' yılında kavuşamadık.

5. Füzyon Sanayi

Füzyon Teknoloji her apartmanda bulunacak kadar gelişmedi. Belki de ondan da kaçak hat çekmeye çalışan olur da dünya parçalanır diyedir.

6. Monitörlü Garsonlar ve Otomatik Masalar

Ne yazık ki günümüzde hala bu teknolojiyi de göremedik. "Ne veriyim abime?"

7. Ev İçin POS Cihazı

Sevgili senaristimiz bir gün internet diye bir şey bulunur. Herkesin kredi kartı elinde olur kart numarası, güvenlik kodu vs. girerek alışveriş yapar diye düşünerek hiç kendini yormamış. Olsun neticede amaç aynı.

8. Tek Düğmeyle Bedene Uyum Sağlayan Kıyafetler

Ne de güzel olurdu ama. Boşuna heveslenmişiz. Biz en iyisi kabinden "Bunun bir beden küçüğü yok mu?" diye seslenmeye devam edelim.

9. 3D Reklamlar

3D teknoloji ilerledi belki ama malesef hala sokaklarda gözlüksüz görülebilen reklam için kullanılacak kadar değil. Reklam için kullanılsın diye hepimiz sokakta gözlükle yürüyeceksek bence bu çok da ihtiyaç değil zaten.

10. Uçan Kaykaylar

Zaten kaykay kaymayı bilen kaç kişi kaldı ki şunun şurasında. Hem yeni nesil çocuğa bunu versen yine eve gidip playstationunu oynamaya devam ederler. Nerde o bizim çocukluğumuz..

11. Şoklanan Pizza

Filmde 5 saniye kadar kısa bir sürede şoklama ile büyüyüp pişen pizzayı değil pizza hut daha yapabilen bir pizzacı olmadı. Olduysa da en azından her akşam evde yaptığımız bir şey değil.

12. Ve Tabi ki Zaman Makinesi

Geçmişe gidip bir şeyi değiştirip gelsek hiç de fena olmazdı değil mi?

Kaynak
https://onedio.com/haber/back-to-the-future-2015-inden-hala-gerceklesmeyen-12-teknoloji-425902

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum