Japonya’nın, Düşünülenden Çok Daha Fazla Adaya Sahip Olduğu Ortaya Çıktı
Japonya’nın, Düşünülenden Çok Daha Fazla Adaya Sahip Olduğu Ortaya Çıktı

Japonya yakında 7.000'den fazla adayı resmi kara parçaları listesine ekleyebilir.

Önceki sayımlarda bu kadar çok devasa arazi parçasını gözden kaçırmak saçma gelebilir, ancak günümüz Japonya'sını oluşturan 370.000 kilometrekarelik toprakla, bazı parçaların gözden kaçması veya yanlış tanımlanması olası olabilir.

Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi, bir adayı "gelgitte suyun üzerinde olan, suyla çevrili, doğal olarak oluşturulmuş bir kara alanı" olarak tanımlar.

Kara alanlarının tam olarak nerelerde tamamen su ile sınırlandığını ve düzenli olarak okyanus tarafından yutulmadığını belirlemek, her zaman göründüğü kadar kolay değildir.

Dahası, Pasifik Okyanusu'nun Ateş Çemberi'nin bir parçası olan Japense takımadaları jeolojik olarak aktiftir ve bazı adalarının volkanik aktivite ve diğer doğal güçlerle karşılaşmasına neden olur.

Japon sahil güvenliği, 2013'te yeni bir adanın böyle oluştuğunu kaydetti. Daha yakın zamanlarda, küçük Esanbe Hanakita Kojima adası rüzgâra ve buza yenik düştü ve sonunda dalgaların altına kaldı.  Kaybolmadan önce suyun sadece 1,4 metre üzerinde duran ada, Japonya topraklarının tartışmalı bir batı ucunu işaretlememiş olsaydı, kayıp fark edilmeyebilirdi.

2021'deki bir parlamento oturumunun teşvikiyle Japonya hükümeti, kara kütlelerinin dağılmasına ilişkin daha kesin bir genel bakış elde etmek için modern dijital haritalama teknolojisinden yararlandı.

Kyodo News'in haberine göre, görevdeki Liberal Demokrat Parti'den bir milletvekili o sırada "Adaların sayısının doğru bir şekilde anlaşılması, ulusal çıkarla ilgili önemli bir idari meseledir" dedi.

Bir önceki sayıma göre, mevcut resmi çetele, sadece 260'ında yerleşim olan 6.852 ada kaydediyor. Ancak 35 yıllık araştırma, bazı ada kümelerini tek kara kütleleri olarak kategorize etmiş ve çok sayıda küçük adayı tamamen gözden kaçırmıştı.

Jeo-uzaysal Bilgi Kurumu (GSI), hava fotoğrafları, mevcut haritalar ve diğer verilerin yardımıyla Japonya topraklarında toplam 14.125 ada tespit etti.

Bilgisayar anketi, ABD'nin ada tanımına uyan 100.000 kara kütlesi tespit etti, ancak Japonya'nın adalar listesinde yalnızca 100 metre veya daha uzun olanlar resmi olarak tanınacak.

Sayı henüz kesinleşmedi ve resmi onay damgası verildiğinde, Japonya topraklarının şeklini herhangi bir şekilde yeniden tanımlaması beklenmiyor.

GSI yaptığı açıklamada, "Bu çalışmanın sonuçları Japonya'nın topraklarını ve karasularını etkilemeyecek" diye açıklıyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum