Hidrojen Enerjili Araç Takımı: Hidroist
Hidroist, hidrojen ve İstanbul kelimelerinin kısaltılmış hali olup 2011 yılında üç lisans öğrencisi mühendis tarafından kurulmuş ve kurulduğu yıldan bu yana ülkemizi ve takımlarını çeşitli platformlarda başarılı bir şekilde temsil eden bir yarış ekibidir.

Ekip; Elektrik & Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve İşletme Bölümü öğrencilerinden oluşuyor.

Ulaşım araçlarında, konutların ısıtılmasında ve sanayide kullanılan petrol aslında kullanımının her aşamasında doğaya zararlı olan bir enerji kaynağıdır. Petrolün sondajlanması, borularla taşınması sırasında meydana gelen sızıntılar, petrolün kullanımıyla çıkan karbondioksit ve petrol kazalarının yol açtığı kirlilik doğal dengeyi tehdit eden başlıca etkilerdir. Hayatımızın büyük bir kısmını kaplayan ulaşım araçları, petrol kullanımında da önemli bir yere sahiptir.

Hidroist ekibi; çevreyle dost olan hidrojenin ulaşım araçlarında yaygın bir şekilde kullanılmasını ve hidrojen gazı ile çalışan sistemler üretip ülkemizin bu alanda öncü olmasını sağlamayı hedefliyor.

HİDROİST ekibine bu güzel amaçları ve çalışmaları için destek olabilir, dilediğiniz soruları kendilerine yöneltebilirsiniz

Detaylı bilgi için;
https://www.facebook.com/hidroist/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • Halil Özdemir
    Halil Özdemir
    5 yıl önce

    Gençlerin bu tür çalışmaları her zaman desteklenmeli...