16 Mayısta Kanlı Ay Tam Ay Tutulması Gerçekleşecek
16 Mayısta Kanlı Ay Tam Ay Tutulması Gerçekleşecek

2022 de gerçekleşecek olan iki tam ay tutulmasından ilki bu hafta sonu gerçekleşiyor. 16 Mayıs gecesi, doğal uydumuz Dünya'nın gölgesini geçecek ve karakteristik kırmızı rengi elde edene kadar yavaş yavaş koyulaşacak.

Bu nedenle de Kanlı Ay olarak adlandırılır ve renklendirme, Dünya atmosferinin gölgeli Ay'da kırmızı güneş ışığını kırmasından kaynaklanmaktadır. Ay ayrıca, eliptik yörüngesinde Dünya'ya en yakın mesafe olan yerberisine de yakın olacak, bu da ortalamadan daha büyük olacağı anlamına geliyor, bu da genellikle bir süper ay olarak bilinir.

Süper Kanlı Ay, tamamıyla Kuzey ve Orta Amerika'nın çoğunda, tüm Güney Amerika'da ve tüm Antarktika'da görülecek. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika, tutulmanın ilk aşamalarını görecek ve en batıdaki bölgeler, Ay ufkun altına batmadan önce, batan Güneş gibi kırmızı bir bütünlük görebilecek. Yılın ilk Ay tutulması ne yazıkki Türkiye’den gözlemlenmeyecek.

Pasifik'te, Kuzey Amerika'nın kuzeybatısı ve Polinezya ülkeleri, astronomik olayın sonraki aşamalarında yükselen Ay'ın doğuşunu görecekler. Tüm gösteri, tam olarak 318 dakika ve 40 saniye olmak üzere beş saatten fazla sürecek. Bütünlük 84 dakika 53 saniye sürecek ve Ay'ın kuzey ucu Dünya'nın gölgesinin merkezine yakın geçecek, dolayısıyla beklenti oldukça karanlık bir tutulma olacağı yönünde.

Ay, ilk olarak, Dünya'nın gölgesi etrafındaki kısmen aydınlatılmış bölge olan yarı gölgeyi 21:30 ET'de geçer. Türkiye saati ile ise 07:13’te gerçekleşecek. Yaklaşık bir saat sonra, parçalı tutulma başladığında uydumuz tam gölgeye girecek. 15 Mayıs saat 23:30'da başlayacak olan tam tutulmanın tam görüntüsünün başlaması için insanların bir saat daha beklemesi gerekecek. Yaklaşık 42 dakika sonra maksimum karanlığa ulaşacak ve 00.53 ET'de sona erecek. Ay'ın Dünya'nın gölgesinden tamamen çıkması bir saat daha alacak ve yine yarı gölgeden çıkmadan önce bir saat daha alacak.

Sanal Teleskop Projesi sayesinde canlı yayınını online olarak buradan izleyebilirsiniz.

Bunu kaçırırsanız da endişelenmeyin. Bir sonraki tutulma, Pasifik boyunca görülebilen 8 Kasım 2022'de olacak. Bundan sonraki tutulma için ise 14 Mart 2025'i beklememiz gerekecek.

Bu yazı IFL SCIENCE'dan çevrilmiştir.

 
Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum