Japon CubeSat, Ay'ın Uzak Tarafının Fotoğraflarını Başarıyla Çekti
Küçük uzay aracı, Ay yüzeyine nispeten yakın uçtu.

Orion, Artemis I'in bir parçası olarak gönderilen tek uzay aracı değil. CubeSats olarak bilinen küçük uydulardan oluşan bir filo da uzaya gitti ve bize bazı ilginç şeyler göndermeye başladılar. Bunların arasında, Japon Uzay Ajansı'ndan Dünya etrafındaki plazmayı inceleyecek bir CubeSat, EQUULEUS da var ve Ay'ın uzak tarafının bazı harika görüntülerini yakaladı.

EQUULEUS, inceleme için kendisini Dünya-Ay sisteminin ikinci Lagrange (L2) noktasında konumlandıracak. Bu, cisimlerin Ay ile aynı anda Dünya etrafında yörüngede dönebildiği beş etkili noktadan biridir. Ve EQUULEUS'un hareketinin değişmeyeceğini garanti eder. L2, Ay'ın uzak tarafında, Dünya yüzeyinden yaklaşık 442.600 kilometre uzaklıktadır.

Tweet linki.

 

CubeSat, yüklü parçacıkların bu bölgede nasıl davrandığını anlamak için Dünya etrafındaki plazmosferi incelemek üzere tasarlanmış üç cihaza sahip. Bu, Dünya-Ay sistemleri etrafındaki uzun uzay görevlerinde insanları ve elektroniği korumaya yönelik stratejileri bilgilendirecek. Diğer iki sistem, tozu, asteroitleri ve hatta Ay'a çarpmaları değerlendirecek. Ayrıca, 2020 CD3 gibi, gezegenimizin yerçekimi tarafından ara sıra yakalanan küçük Dünya'ya yakın cisimler olan mini ayları da arayacak.

Tweet linki.

 

EQUULEUS'un L2'ye seyahat etmesi altı ay sürecek ve ardından altı ayını orada bilim yürüterek geçirecek. Uzak tarafın görüntüleri, Ay yüzeyinden yaklaşık 5.000 kilometre uzakta olduğu Ay'a en yakın yaklaşımı sırasında çekildi.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum