İki omzuna da protez kol yerleştirilen ilk insan
40 yıl önce geçirdiği kazada kollarını kaybeden Les Baugh, aynı anda iki robot omuz protezi kullanan ilk insan olarak tarihe geçti.

Hastalar tarafından kontrol edilebilen protez uzuvlar, tıbbın, mekaniğin ve elektroniğin bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor. Kaybedilen organın çevresindeki kas gruplarına yerleştirilen sensörler sayesinde isteğe bağlı hareket sağlayan aygıtların kontrolü son derece zor olduğundan dolayı, bugüne dek yalnızca sağ ya da sol kolda kullanılmaları tercih edilmekteydi.

Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı uzmanlarının uzun yıllardır yürüttüğü çalışmalar sonrasında ortaya çıkan modüler protez kollar, ilk olarak Les Baugh adlı ampüte bireyin üzerinde denendi. Baugh’un giydiği özel üretim yelek üzerine yerleştirilen sensörler, omuz çevresindeki kas gruplarıyla iletişime geçiyor ve protez kolun bu bölgedeki kasların hareketine göre hareket etmesine aracı oluyor.

Projeyi sabırla sürdüren araştırmacılar, hastanın bu kollara alıştığı takdirde çok karmaşık olmayan hareketler gerçekleştirerek günlük hayatında kendi kendine yetebileceğinden eminler.

Medikal bilimin eriştiği en büyük başarılarından birisi olan çift protez kol sisteminin kısaca tanıtıldığı video ile sizleri baş başa bırakıyoruz, iyi seyirler.


Kaynak: Techno-Labs


Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • oktay gk
    oktay gk
    9 yıl önce

    hastasıyız biliminn dedeee