İnternet Dünyanın En Büyük Teleskobu Tarafından Tespit Edilen Uzaylı Sinyalleri İddialarıyla Sallanıyor
Çin'deki birkaç haber kuruluşu, 500 metrelik FAST radyo teleskobunun uzaylı sinyalleri tespit etmiş olabileceği iddiasını duyurdu.

İnternet, Çinli bilim insanlarının dünyanın en büyük radyo teleskobunu -FAST olarak da bilinen beş yüz metrelik Diyaframlı Küresel Radyo Teleskobu- kullanarak dünya dışı varlıkların olası teknolojik sinyallerini tespit ettiklerine dair haberlerle dolup taşıyor.

Devlet haber kuruluşu Global Times, Yicai Global ve Science and Technology Daily dahil olmak üzere Çin medya kuruluşları, Pekin Normal Üniversitesi Çin Dünya Dışı Medeniyet Araştırma Grubu'nun, yapay kökenli olduğuna inandıkları sinyalleri tespit ettiğini duyurdular.

Sinyallerin ilk olarak 2019'da gözlemlendiği iddia ediliyor, ancak veriler 2020'de işlendiğinde ortaya çıktı. Bunu, bu yıl hedefli bir öte gezegenden gelen başka bir sinyal izledi. Fakat veriler kamuoyuna açıklanmadı.FAST veya "Sky Eye", dünyanın en hassas radyo teleskobudur ve evrenin derinliklerine bakmak için tasarlanmıştır. Dünya dışı sinyalleri aramak için tasarlanmış donanıma sahiptir ve resmi aramaya 2020'de başlamıştır. Ana işlevi, hem göksel hem de insan yapımı sinyaller hariç, teleskobun çok büyük miktardaki elektromanyetik sinyallerinden işe yarar dar bant aday sinyallerini elemektir.

Bazıları çoktan uzaylı vagonuna atlamış olsa da, seslerini ilk azaltan da araştırmacıların kendileri. Gördüklerinin, Dünya'ya bağlı radyo dalgalarından kaynaklanan parazit olma ihtimali yüksek.

Dünya Dışı Medeniyet Araştırma Grubu baş bilimcisi Profesör Zhang Tongjie, Yicai Global'e verdiği bir demeçte "Şüpheli sinyal, ayrıca teyit edilmesi veya ekarte edilmesi gereken bir tür radyo paraziti de olabilir. Bu uzun bir süreç olabilir." dedi.

Science and Technology Daily'nin haberine göre Prof. Zhang, "'China Sky Eye', yeni sinyalleri daha fazla tanımlamak ve tespit etmek için keşfedilen şüpheli sinyallerin gözlemini tekrar edecek." dedi.

“Dünya dışı medeniyetlerin varlığını ilk keşfeden ve onaylayan 'China Sky Eye'ı dört gözle bekliyoruz.”

Ancak, verilerin daha fazla analiz edilmesi gerekecektir çünkü her zaman olduğu gibi olağanüstü iddialar olağanüstü kanıtlar gerektirir.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum