Kore'nin Füzyon Reaktörü Neredeyse 30 Saniye Boyunca Güneşten 7 Kat Daha Sıcak Çalıştı
Kore'nin Füzyon Reaktörü Neredeyse 30 Saniye Boyunca Güneşten 7 Kat Daha Sıcak Çalıştı

Kore'nin 'yapay Güneş' reaktörü, plazmayı resmi olarak 100 milyon santigrat derece sıcaklıkta 20 saniyeden fazla tutarak bu hafta önemli bir başarıya imza attı.

Kore Süper İletken Tokamak İleri Araştırma (KSTAR) cihazı, 100 milyon santigrat derecenin (180 milyon Fahrenhayt derece) üzerinde bir iyon sıcaklığına ulaştı.

New Scientist'e göre, donanım sınırlamaları nedeniyle reaksiyon 30 saniye sonra durduruldu.

KSTAR, nükleer füzyon gücünü gerçeğe dönüştürmek nihai amacı ile ultra sıcak plazma oluşturmak ve stabilize etmek için manyetik alanlar kullanır.

Reaktörün 24 saniyeden fazla çalıştığını ve 10^8 Kelvin'den daha yüksek bir sıcaklığa ulaştı.

KSTAR araştırmacılarından biri olan Yong-Su Na, New Scientist'ten Matthew Sparkes'a gelecekte cihaza yapılan yükseltmelerden sonra daha uzun sürelerin mümkün olacağını söyledi.

Bu, heyecan verici bir başarıdır ve amaçlandığı gibi çalışmasını sağlayabilirsek, yaşamlarımıza güç verme biçimimizi değiştirebilecek potansiyel olarak sınırsız bir temiz enerji kaynağıdır.

Ancak KSTAR'ın bu ilerlemesinin, yeni bir rekor olmadığını da belirtmekte fayda var.

Aslında, KSTAR bu başarıyı 2020'de duyurd. Şimdi değişen şey, araştırma hakkındaki makalelerinin hakem tarafından gözden geçirilmiş ve Nature'da yeni yayınlanmış olmasıdır.

Ancak, o zamandan beri, KSTAR ekibi kendi rekorunu kırdı. 2021'de Çin Bilimler Akademisi'nin füzyon makinesi 120 milyon santigrat dereceye (216 milyon Fahrenheit) ulaştı ve 101 saniye boyunca ona tutundu.

Bu, KSTAR başarısının hala çok büyük olmadığı ve paylaşmaya ve kutlamaya değer olmadığı anlamına gelmiyor.

Bu atılımdan önce, 100 milyon derece eşiği 10 saniyeden fazla aşılmamıştı.

 

Fotoğraf: KSTAR. (Kore Füzyon Enerjisi Enstitüsü)

Kore Füzyon Enerjisi Enstitüsü (KFE) KSTAR Araştırma Merkezi direktörü nükleer fizikçi Si-Woo Yoon, "100 milyon derecelik plazmanın uzun operasyonları için gereken teknolojiler, füzyon enerjisinin gerçekleştirilmesinde anahtardır" dedi. "KSTAR'ın 20 saniye boyunca yüksek sıcaklıktaki plazmayı korumadaki başarısı, gelecekte ticari bir nükleer füzyon reaktörünün kritik bir bileşeni olan uzun yüksek performanslı plazma operasyonu için önemli bir dönüm noktası olacaktır."

KSTAR, son zamanlarda Çin'de çevrimiçi hale gelen ve bu büyük miktarda enerjiyi oluşturmak için atom çekirdeklerini birleştiren tokamak tarzı bir reaktördür (atom çekirdeklerini birbirinden ayıran enerji santrallerinde kullanılan nükleer fisyonun aksine).

Şimdiye kadar, teknolojinin uygulanabilir olması için yeterince yüksek sıcaklıkları yeterince uzun bir süre muhafaza etmenin zor olduğu kanıtlandı. Bilim insanlarının nükleer füzyonun bir güç kaynağı olarak çalışması için bunun gibi daha fazla rekor kırması gerekecek.

Bu reaktörlerin tükettiklerinden daha fazla enerji üretmelerini sağlamak için yapılacak tüm çalışmalara cesaret verici bir gelişmedir.

Araştırma Nature'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum