Güneş ışınları altında cildiniz nasıl görünüyor?
Ağustos’u ortaladık ve hava her geçen gün daha da ısınıyormuş gibi hissettiriyor. Klimasız yaşayamaz olduğumuz şu günlerde güneşin cildimizi ne hale getirdiğinden ne kadar haberimiz var?

Güneş ışınlarının cildimize yaptıklarını az çok biliyoruz aslında. Çeşitli lekeler, kırışıklıkların artması ve hatta ileri durumda deri kanseri… Ancak her gün aynaya baktığınızda aslında o kadar da abartılacak bir durum olmadığını düşünüyorsanız sanatçı Thomas Leveritt‘ın yeni çalışmasını gördüğünüzde bu fikrinizi gözden geçirmeniz gerekecek. Leveritt sokakta durdurduğu insanlardan ultraviyole ışınları gösteren kamera aracılığıyla ciltlerine bakmasını istemiş. UV ışınlarının cilde yaptığı ve henüz gözle görülemeyen etkiyi net bir şekilde gösteren Leveritt, insanları da bir hayli şaşırtmış.

Çok düzgün görünen ciltlerin aslında o kadar da sağlıklı durumda olmadığını gözlemlediğimiz videoda, sağlıklı ciltlerdeki pürüzsüzlük çok net bir şekilde seçilebiliyor. Cildinizin güneşten ne kadar çabuk etkilenebileceği ya da ne kadar tehlikede olduğunu da anlayabiliyorsunuz. Ayrıca güneş kremlerinin UV ışınlar altında nasıl göründüğünü gösteren videonun mesajı oldukça net. Cildinizi korumak o kadar da zor değil.

Kaynak: LOG

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum