Dünya ile Ay Arasında Seyreden Asteroit 'Bilimsel Açıdan' Oldukça İlginç
Dünya ile Ay Arasında Seyreden Asteroit 'Bilimsel Açıdan' Oldukça İlginç

Avrupa Uzay Ajansı'na göre, büyük bir asteroit, gezegen savunma çabaları için bir eğitim tatbikatı olarak kullanılacak 10 yılda bir gerçekleşen bir olay olan Dünya ile Ay arasında güvenli bir şekilde yakınlaşacak.

2023 DZ2 adlı asteroidin 40 ila 70 metre genişliğinde, kabaca Parthenon boyutunda ve gezegenimize çarparsa büyük bir şehri yok edecek kadar büyük olduğu tahmin ediliyor.

ESA'nın gezegen savunma ofisi başkanı Richard Moissl, asteroidin Dünya ile Ay arasındaki mesafenin üçte biri kadar yakınına geleceğini söyledi.

AFP'ye verdiği demeçte, bu "çok yakın" olsa da endişelenecek bir şey yok.

Küçük asteroitler her gün uçar, ancak bu boyuttan birinin Dünya'ya bu kadar yaklaşması sadece her 10 yılda bir olur, diye ekledi.

Asteroid, Dünya'dan 175.000 kilometre uzaklıktan saatte 28.000 kilometre hızla geçecek. Ay kabaca 385.000 kilometre uzaklıktadır.

İspanya'nın Kanarya Adaları'ndan biri olan La Palma'daki bir gözlemevi, asteroidi ilk olarak 27 Şubat'ta tespit etti.

Moissl, geçen hafta BM onaylı Uluslararası Asteroit Uyarı Ağı'nın 2023 DZ2'nin "hızlı bir karakterizasyonunu" gerçekleştirerek yakından incelemeden yararlanmaya karar verdiğini söyledi.

Bu, dünyanın dört bir yanındaki gökbilimcilerin asteroidi spektrometreler ve radarlar gibi bir dizi araçla analiz edecekleri anlamına geliyor.

Moissl, amacın böyle bir asteroit hakkında sadece bir hafta içinde ne kadar şey öğrenebileceğimizi bulmak olduğunu söyledi.

Ayrıca, ağın muhtemelen gelecekte bize yönelen "bir tehdide nasıl tepki vereceği" konusunda bir eğitim görevi göreceğini de sözlerine ekledi.

Moissl, ön verilerin 2023 DZ2'nin "bilimsel olarak ilginç bir nesne" olduğunu öne sürdüğünü ve bunun biraz sıra dışı bir asteroit türü olabileceğini gösterdiğini söyledi. Ancak asteroidin bileşimini belirlemek için daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

Asteroit 2026'da tekrar Dünya'nın yanından geçecek, ancak en azından önümüzdeki 100 yıl boyunca herhangi bir etki tehdidi oluşturmayacak.

Bu ayın başlarında, benzer büyüklükteki bir asteroit olan 2023 DW'ye, 2046 Sevgililer Günü'nde Dünya'ya çarpma şansı 432'de bir olarak verildi.

Ancak daha ileri hesaplamalar, normalde yeni keşfedilen asteroitlerde olan bir etki olasılığını ortadan kaldırdı. Moissl, 2023 DW'nin şimdi Dünya'yı 4,3 milyon kilometre kadar ıskalamasının beklendiğini söyledi.

Böyle bir asteroitin bize doğru geldiği belirlenmiş olsa bile, Dünya artık savunmasız değil.

Geçen yıl, NASA'nın DART uzay aracı kasten piramit büyüklüğündeki asteroit Dimorphos'a çarptı ve gezegen savunmamızın bu tür ilk testinde onu rotasından önemli ölçüde saptırdı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum