SİRİUS Rakipleri Arasında En Az Enerjiyi Harcayarak En Verimli Hibrid Araç Oldu
Hydromobile kategorisinde tamamı kulüpteki öğrenciler tarafından tasarlanıp kulüp atölyesinde üretimi gerçekleştirilen SİRİUS isimli araç 100 kilometrede 0,70 TL yakıt tüketerek Türkiye’nin en verimli hibrid aracı seçildi.

Tübitak tarafından her sene ‘’Alternatif Enerjili Araç Yarışları’’ adı altında düzenlenen yarışlar bu sene uluslararası platforma açılarak ‘’TÜBİTAK Efficiency Challenge’’ olarak İzmit Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleşti. 1-7 Ağustos 2016 tarihleri arasında Hydromobile ve Electromobile olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen yarışlara birçok üniversite ekibi katılarak en verimli araç olmak için yarıştı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü her sene olduğu gibi bu sene de yarıştan kupasız dönmedi. Hydromobile kategorisinde tamamı kulüpteki öğrenciler tarafından tasarlanıp kulüp atölyesinde üretimi gerçekleştirilen SİRİUS isimli araç 100 kilometrede 0,70 TL yakıt tüketerek Türkiye’nin en verimli hibrid aracı seçilerek Türkiye Şampiyonu Oldu. Farklı kategorilerde ödüllendirmelerin yapıldığı yarışta SİRİUS sahip olduğu 6 adet yerli tasarım ürün sayesinde  ‘’Domestic Product Award’’ kategorisinde de 1. Seçildi. SİRİUS’un sahip olduğu yerli ürünler Motor, Enerji Yönetim Sistemi (EYS), Batarya Yönetim Sistemi(BYS) , Yerleşik Şarj Birimi, Telemetri, Hidrojen Sensörüdür. Bu sene alınan iki ödül sayesinde ekip son 4 senede 7. Kupasını almış oldu.

Ekip Hakkında Bilgi

Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü Doç. Dr. Alptekin Ergenç (Makine Fakültesi) ve Doç. Dr. Bülent Vural (Elektrik-Elektronik Fakültesi) danışmanlığında Takım kaptanı Doğukan Özavcı olmak üzere mekanik, elektrik-elektronik ve kompozit ekiplerinden oluşan öğrenci kulübüdür.

Ekibin diğer üyeleri

Caner Göksel Sonuzun
Emin Asım Yılmaz
Emre Kızıltepe
Ebru Barut
Berkan Çelik
Murat Karakaya
Abdullah Kızıl
Erkan Bostancı
İsmail Volkan Baydur
Ziya Cem Salış
Özgür Ozan Yılmaz
Haluk Altay
Barış Çilek
Fatih Cırıt
Halim Engin

Biz de Fizikist olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü'nü başarılarından dolayı tebrik ederiz.

Kulüple ilgili detaylı bilgi için;
Facebook: www.facebook.com/YtuAESK
Twitter: www.twitter.com/YtuAESK
Instagram: www.instagram.com/ytuaesk/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum