Bisikletçilere özel sinyal vermeyi kolaylaştıran akıllı ceket
Bisiklet sürücülerinin en büyük problemi diğer sürücüler tarafından görülememek. Özellikle de bir yere dönmek istediklerinde bunu haber vermekte zorlanan bisikletçiler, kazaların yaşanmasına neden olabiliyor. Geliştirilen Lumenus adlı akıllı ceket, sinyal sorununu ortadan kaldırmasının yanı sıra aynı zamanda sürücüye yön de gösteriyor.

Piyasada buna benzer birçok cihaz bulunuyor ancak sinyalleri yakabilmek için genelde gidon üzerinde bulunan veya eldivene konumlandırılmış tuşa basmak gerekiyor. Bu da dikkat dağınıklığına neden oluyor veya bisiklet sürücüsü sinyal vermeyi unutabiliyor. Lumenus ise tamamen akıllı telefondaki uygulamayla bağlantılı olarak çalışıyor. Uygulama üzerinde gidilecek yol belirleniyor ve daha sonra yolculuğa başlanıyor.

Sürücüler dönüş yapması gereken bir yere geldiğinde nereye döneceklerse ceketin o yönündeki ışıklar yanıp sönüyor. Aynı zamanda ön ve arkadaki sinyal lambaları da yanarak diğer sürücüleri uyarıyor. Ekim ayının ortalarında Kickstarter’da destekçilerini bekleyecek olan proje kapsamında ceketin özelliklere bağlı olarak 100 dolar ile 499 dolar arasında fiyat etiketiyle satın alınabileceği belirtiliyor.

Kaynak
http://www.log.com.tr/bisikletcilere-ozel-sinyal-vermeyi-kolaylastiran-akilli-ceket/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum