Uzay araştırmaları günlük hayatımız için ne anlam ifade ediyor?
Milyonlarca insan Kasım ayında Rosetta uzay aracına bağlı Philea modülünün kuyruklu yıldıza inişini izledi. Uzayda atılan adımlar dünya için de önem arz ediyor.

Avrupa Uzay Ajansı Teknoloji Transferi Programı Ofisi, teknolojinin günlük yaşamda yaygın kullanılması için çalışmalar yürütüyor. Kurumun başkanı Frank Salzgeber, bunlar arasında hastalık tanıları ve yeni nesil deniz altı teknolojileri olduğunu söylüyor: “Orijinal projelerden geliştirilen bir yan proje hayata geçirildi. Geliştirilen küçük cihaz, mide yaralanmalarına yol açan bakterileri ve kansere yol açan enfeksiyonların belirlenmesinde yardımcı oluyor.”

Uzay ataştırmaları sonucu geliştirilen teknolojiler sayesinde istenmeyen tahta kuruları gibi böceklerin takibi de yapılabiliyor: “Gıda sektöründeki diğer ilginç teknoloji de kütle ölçere dayanmaktadır. Bunu geliştiren şirket İngiltere’deki Incubation merkezimiz tarafından da desteklenmektedir. Onlar bu teknolojiyi kullanarak böceklerin kimyasal ayak izlerini araştırdı. İstenmeyen böceklerin nerede olduğunu belirlemeye çalışıyorlar. Otel odanızda ya da gıdalarımızı muhafaza ettiğiniz yerlerde görmek istemediğiniz bu böceklere karşı bu teknoloji kullanılabiliyor.”

Uzay araştırmalarında geliştirilecek projeler her yönden düşünülerek ondan maksimum fayda sağlanması amaçlanıyor: “Birçok araştırma kurumuyla birlikte yaptığımız çalışmalarda onları uzay ve uzay dışı aplikasyonları hesaba katmaları konusunda bilgilendirdik ve teşvik ettik. Özellikle 10 yıl sürecek uzun projeler için bunu dikkate aldık. Bunu özellikle Rosetta’da görebiliyoruz.”

Teknoloji transferleri, yeni uzay teknoloji ve sistemleri sağlayıcıları için yeni iş fırsatları sunarak Avrupa sanayisini de güçlendiriyor. O şirketlerden biri de Fransa’daki Cedrat Teknolojileri. Kurum, kalp cerrahisi sırasında kullanılan bir ‘dengeleme cihazı ‘ geliştirdi: “Titreşimleri kontrol etmemizi sağlayan bir cihaz yaptık. Açık kalp ameliyatı yapıldığı sırada kalp göğüs kafesinde titrer. Onu durdurmak için yaptığımız şeyler genelde tehlikelidir. İşte bu cihaz kalbin hareketlerini kontrol eder, titremeyi azaltır, kalp atışı devam ederken cerrahın da rahat bir şekilde çalışmasına olanak sağlar.”

Aynı yöntem başka alanlarda da uygulandı. Örneğin kayak yaparken yüksek hızla gidilen durumlarda denge sağlamak çok önemlidir. Bu cihaz tehlikeli sarsılmaları da önlüyor.


Kaynak: euronews

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum