Bilim adamları, 'Atmosferik Göl' Olarak Adlandırılan ve Daha Önce Bilinmeyen Bir Fırtına Türünü Tanımladılar
Bilim adamları, 'Atmosferik Göl' Olarak Adlandırılan ve Daha Önce Bilinmeyen Bir Fırtına Türünü Tanımladılar

Dünyanın belirli bir bölgesinde mevcut olan yeni bir hava durumu türü gözlemlendi. Bu yeni hava durumunun belirgin özellikleri kompakt, yavaş hareket eden, nem açısından zengin havuzlar olması. Araştırmacılar bu yeni hava durumuna 'atmosferik göller' diyorlar.

Bu benzersiz fırtına türü, Batı Hint Okyanusu üzerinde meydana gelir ve Afrika'ya doğru hareket eder. Bir girdap tarafından yaratılan çoğu fırtınanın aksine, göller yağmur üretecek kadar yoğun su buharı konsantrasyonları tarafından üretilir.

Bu atmosferik göller, atmosferik nehirlere, dar yoğun nem bantlarına benzer. Bununla birlikte, bu yeni meteorolojik fenomen türü daha küçüktür, daha yavaş hareket eder ve kendisini yaratan hava sisteminden ayrılır.

Fotoğraf: Atmosferik göller diğer sistemlerden ayrılır.

Amerikan Jeofizik Birliği'nin 2021 Güz Toplantısında sunulan araştırmayla ilgili bir özet, "Bu buhar kütleleri bazen doğu Afrika kıyılarında batıya doğru sürüklenerek bu yarı kurak bölgeye yağmur getiriyor" diye açıklıyor.

"Bir anda kaynaktan kıyı şeridine bitişik olan yağmur taşıyan 'atmosferik nehirlerin' aksine, bu bağlantısız ve sürüklenen su kütlelerine 'atmosferik göller' diyoruz."

Rüzgâr hızının genellikle çok düşük veya ihmal edilebilir olduğu Ekvator bölgesinde olduğu gibi, bu atmosferik göller oldukça yavaştır. Beş yıllık meteorolojik verilerin analizine göre, en uzun süren fırtına toplamda 27 gün havada kaldı.

Beş yıl boyunca, ekvatorun 10 derece yakınında, altı günden uzun süren 17 atmosferik göl keşfedildi. Görünüşe göre bu göller, bazen tropikal siklonlara dönüştükleri başka bölgelerde de olabilir.

Şimdi bu fenomen üzerinde tam bir çalışma yürütmek için bir ekip oluşturuluyor. Araştırmacıların araştıracağı sorulardan biri, atmosferik göllerin kendilerini oluşturdukları nehir-göl modellerinden neden ayrıldıklarıdır, bu muhtemelen genel atmosferik rüzgar modellerinden veya belki de dahili olarak üretilen kendinden tahrikli rüzgarlardan kaynaklanmaktadır.

Araştırmacılardan biri, Miami Üniversitesi'nden atmosfer bilimcisi Brian Mapes, "Bu şeyleri karaya taşıyan rüzgarlar o kadar heyecan verici ve hızları o kadar sıfıra yakın ki her şey onları etkileyebilir" diyor.

"İşte o zaman bilmeniz gereken şey, bunlar kendiliğinden mi hareket ediyor, yoksa iklim değişikliğiyle değişebilecek çok daha büyük ölçekli bazı rüzgâr kalıpları tarafından mı yönlendiriliyorlar."

İklim değişikliği açısı önemlidir, çünkü artan sıcaklıklar herhangi bir şekilde atmosferik göllerin oluşumunu ve hareketini etkilerse, bu, Afrika'nın doğu kıyısına ulaşan yağışları etkileyebilir.

Mapes'e göre, bir yıllık atmosferik göllerdeki tüm su bir kerede sıvılaştırılsaydı, sadece birkaç santimetre derinliğinde ama bir kilometre genişliğinde bir su birikintisi oluştururdu. Bu önemli bir yağış miktarı.

Bir sonraki adım, daha yerelleştirilmiş okumalar da dahil olmak üzere daha fazla veri toplamaktır. Mapes'e göre, yağmur ve su buharının günden güne değil aydan aya incelenme eğiliminde olması, bu göllerin şimdiye kadar gözden kaçırılmasının nedeni bu olabilir.

Araştırma, Amerikan Jeofizik Birliği'nin 2021 Güz Toplantısında sunuldu.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum