Google'ın Yapay Zeka Botu Bard Yeni Yetenek Kazandı
Google'ın Yapay Zeka Botu Bard'ın Yeni Yeteneği: 20 Farklı Programlama Diliyle Kodlama, Hata Ayıklama ve Açıklama

Google'ın yapay zeka botu Bard, C++, Go, Java, JavaScript, Python ve Typescript gibi 20 farklı programlama dili ile kodlama yeteneği kazanarak artık yazılım geliştirme işlerimizde de bizlere yardımcı olabilir.

Bard’ın kodlama yeteneğinin yanı sıra, yazdığımız kodda hatta Bard'ın kendi yazdığı kodda bile hata ayıklama özelliği ile hata ayıklama işlerimizde çok büyük zaman tasarrufu kazandırabilir. Bard bize bir hata mesajı veya amaçladığınız şeyi yapmayan bir kod verirse, Bard'a "bu kod çalışmadı, lütfen düzeltin" diyerek hızlı bir şekilde hata ayıklamamıza yardımcı olur.

Bard, kodlama ve hata ayıklamanın yanı sıra kod parçacıklarını bizim için açıklayabilir. Bu yeteneği, özellikle programlamayı yeni öğrenenler veya bir kod bloğunun  ne olduğunu anlamak isteyenler için oldukça yararlı olacaktır.

Ayrıca,  Bard ile Python kodları, kopyalama yapıştırma gerektirmeksizin Google Colab'e kolayca aktarılabilir. Bard, Google E-Tablolar için yazma işlevleri konusunda da yardımcı bir araç olarak kullanılabilir.

Bard’ın bu yetenekleri daha çok yeni olduğundan bazen yanlış veya yanıltıcı bilgiler sunabilir, bize beklenen çıktıyı vermeyen çalışan bir kod verebilir veya optimal olmayan eksik kod sağlayabilir. Bu yüzden Bard'ın sağladığı kodlar her zaman iki kez kontrol edilmeli ve koddan emin olmadan önce, hatalara ve güvenlik açıklarına karşı dikkatlice test edinmelidir.

Bu olumsuzluklara rağmen Google ekibi, Bard’ın bu yeni yeteneğinin kodlama yapmak, test seneryoları oluşturmak, API’leri güncellemek  ve buna benzer bir çok farklı konularda, kodlarımızı daha hızlı ve daha verimli hale getirerek optimize etmemizde çok yardımcı olacağını belirtmektedir.

Kaynakça

1) Google’nın Resmi Blog Sitesi, https://blog.google/technology/ai/code-with-bard/

 

Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum