Alaska Adalarının Altında Devasa Bir Yanardağ Saklanıyor Olabilir
Alaska Adalarının Altında Devasa Bir Yanardağ Saklanıyor Olabilir

Yeni bir araştırmaya göre, güneybatı Alaska'daki Aleutian Adaları'nı oluşturan zincirin bir parçası olan Dört Dağ Adaları'ndaki çoklu volkanlar, bir süper yanardağ patladığında oluşan büyük bir kaldera ile bağlantılı görünüyor.

Alaska'nın Aleut Adaları'nın altında gizemli, daha önce keşfedilmemiş bir süper volkan gizleniyor olabilir.

Yeni bir çalışma, süper volkan patladığında oluşan geniş bir kraterin mevcut en az dört yanardağı birbirine bağladığını gösteriyor. ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu'nun Alaska Volkan Gözlemevi'nde jeofizikçi olan John Power, bu yanardağ o kadar büyük ki, son birkaç bin yılda bir süper yanardağ patlasaydı, dünyadaki uygarlıkları bozabilirdi, diyor. Power, bulguları Amerikan Jeofizik Birliği'nin 7 Aralık'taki yıllık toplantısında sunmuştu.

Washington DC'deki Carnegie Bilim Enstitüsü'nde volkanolog Diana Roman, henüz doğrulanmayan keşif, ilk bakışta alakasız görünen birkaç kanıttan ortaya çıktı, diyor. Ve aslında, ada zincirinin merkezine yakın bir yerde bulunan altı yanardağ olan Dört Dağın efsanevi adaları, sıradan bir volkanik kümeye benziyor.

Ancak birlikte ele alındığında, veriler, yaklaşık 20 kilometre çapında bir kalderanın varlığına ikna edici bir şekilde işaret ediyor. Volkanların zirveleri, çoğunlukla 1950'lerden kalma bir halka ve batimetrik deniz tabanı haritasında düzenlenmiştir. Halkanın merkezinde yay şeklinde sırtlar ve 130 metre derinliğinde bir çöküntü görünüyor. Her ikisi de yanardağların büyük bir kaldera, bir yanardağdaki çok büyük bir magma odası patladığında ve boşaldığında oluşan devasa bir krater ile bağlantılı olduğuna dair ipuçları.

Uydulardan gelen yerçekimi verileri, diğer kalderaların görünümünü yansıtıyor. Ve kükürt dioksit gibi volkanik gazların analizi ve ayrıca mikro deprem kalıpları da bir kalderanın varlığına işaret ediyor.

Fotoğraf: Cleveland Dağı çevresinde deniz tabanı haritalaması

Güneybatı Alaska'daki Aleut Adaları zincirindeki Dört Dağ Adaları'nın altında bir süper volkanın gizlenebileceğine dair ipuçlarından bazıları, NOAA tarafından derlenen bu batimetri haritası gibi deniz tabanı topografya haritasından geliyor. Gri alanlar mevcut volkanları işaretler. Turuncu bölgeler, yüzeyin altında kabaca dairesel bir modelde görünüşte birbirine bağlı sığ volkanik alanları göstermektedir.

Diana Roman, Cleveland Dağı'nın Aleutlar'daki en aktif yanardağlardan biri olduğunu göz önünde bulundurarak, “Mikro depremlerin olmasına şaşırmadık” diyor. Ancak, bu mikro depremlerin, yüzeyde görülen volkanlara dayanarak beklediklerinden daha doğuya ve kuzeye yayıldığını söylüyor. "Bu, kaldera bağlamında daha mantıklı."

Birçok kalderanın ayırt edici özelliği, kalderanın oluşumundan çok sonra bile, aynı magma odasına giren jantlarında hala aktif volkanlar olmasıdır. Cleveland Dağı da bu senaryoya uyuyor. Power, "2001'den bu yana 60 veya 70 kez patladı" diyor. Hava yolculuğunu bozan gök yüksekliğindeki kül bulutlarını oluşturmanın yanı sıra, bu sürekli aktivite seviyesi bilinen diğer kalderaları çevreleyen volkanlar için tipiktir, diyor. Buna benzer bir yanardağ örneği, 1257 yılı civarındaki patlamayan, tüm gezegeni soğutmak için atmosfere kükürt partikülü bırakan Endonezya'daki Rinjani'dir.

Son derece uzak konum, büyük ölçüde su altı ortamı ve eskileri gizleyen daha yeni volkanik tortular nedeniyle kanıtları bir araya getirmek zor oldu. Ek olarak, birbirinden ayrı yapılan çalışmalar da bu süper volkan kalderası için farklı kanıtlar sağladı, ancak bu araştırmaya kadar noktalar birbiriyle birleşmemişti. Roman, ekibin yaklaşımını "koltuk minderlerinin altına bakmaya" benzetiyor.

USGS'nin Yellowstone Volkan Gözlemevi'nde çalışmaya dahil olmayan bir volkanolog olan Michael Poland, “Daha büyük bir hikâye oluşturmak için birçok ipliğin nasıl bir araya geldiğinin güzel bir örneği” diyor. "Bu tür keşifler yapmak için ihtiyaç duyduğumuz veri kümelerini almaya başlıyoruz."

Polonya, Aleutians sitesine her yıl yalnızca kısa bir süre erişilebildiğini ve bu nedenle "veri toplamak için çılgın bir acele içinde" olduklarını söylüyor. Ancak ekibin kalderanın varlığını doğrulamak için yapmayı umduğu şey tam olarak bu. Ayrıca, süper volkanın ne zaman patlayacağını belirlemek için dünyanın diğer bölgelerinde toplanan buz çekirdeklerinde eşleşen külleri aramayı planlıyor. Power, “Bu çok büyük kalderaların küresel olarak çok büyük etkileri var” diyor. "Bu potansiyel tanımlama, ne bekleyebileceğimizi, Cleveland'ın neden bu kadar aktif olduğunu ve tehlikeleri anlamamıza yardımcı oluyor."

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum