Burun Karıştırma ve Alzheimer Arasında Şaşırtıcı Bir Bağlantı Ortaya Çıktı
Burun Karıştırma ve Alzheimer Arasında Şaşırtıcı Bir Bağlantı Ortaya Çıktı

Yeni bir çalışma, burnunuzu karıştırmak ile bunama riski arasında zayıf ama makul bir bağlantı olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırma insanlardan ziyade farelere dayanıyor, ancak bulgular kesinlikle daha fazla araştırmaya değer - ve bir gizem olarak kalmaya devam eden Alzheimer'ın nasıl başladığına dair anlayışımızı geliştirebilir.

Avustralya'daki Griffith Üniversitesi'nden bilim adamları tarafından yönetilen bir araştırma ekibi, insanları enfekte edebilen ve zatürreye neden olabilen Chlamydia pneumoniae adlı bir bakteri ile testler yaptı. Bakteriler ayrıca geç başlangıçlı demanstan etkilenen insan beyinlerinin çoğunda da görülmüştür.

Farelerde bakterilerin koku alma sinirine kadar gidebildiği gösterilmiştir. Dahası, burun epitelinde (burun boşluğunun çatısı boyunca uzanan ince doku) hasar olduğunda, sinir enfeksiyonları daha da kötüleşiyordu.

Bu, fare beyinlerinin enfeksiyonlara yanıt olarak salınan bir protein olan amiloid-beta proteininin daha fazlasını biriktirmesine yol açtı. Bu proteinin plakları (veya kümeleri) Alzheimer hastalığı olan kişilerde de önemli konsantrasyonlarda bulunur.

Avustralya'daki Griffith Üniversitesi'nden sinirbilimci James St John, "Klamidya pnömonisinin doğrudan burundan yukarıya ve beyne gidip Alzheimer hastalığına benzeyen patolojileri tetikleyebileceğini gösteren ilk ekip biziz" diyor.

"Bunun bir fare modelinde olduğunu gördük ve kanıtlar potansiyel olarak insanlar için de korkutucu."

Bilim insanları, C. pneumoniae'nin farelerin merkezi sinir sisteminde tutulduğu ve enfeksiyonun 24-72 saat içinde meydana gelme hızına şaşırdılar. Bakteri ve virüslerin burnu beyne giden hızlı bir yol olarak gördüğü düşünülmektedir.

Etkilerin insanlarda aynı olacağı veya hatta amiloid-beta plaklarının Alzheimer'ın bir nedeni olup olmayacağı kesin olmasa da bu yaygın nörodejeneratif durumu anlamak için mücadelede umut verici ipuçlarını takip etmek yine de önemlidir.

St John, "Bu çalışmayı insanlarda yapmamız ve aynı yolun aynı şekilde çalışıp çalışmadığını doğrulamamız gerekiyor" diyor.

"Birçok insan tarafından önerilen, ancak henüz tamamlanmayan bir araştırma. Bildiğimiz, aynı bakterilerin insanlarda da bulunduğu, ancak oraya nasıl gittiklerini henüz çözemedik."

Burun karıştırma pek ender bir şey değildir. Aslında, 10 kişiden 9'unun bunu yapması mümkün.

İnsanlarda aynı süreçlerle ilgili gelecekte yapılacak çalışmalar planlanıyor - ancak o zamana kadar St John ve meslektaşları, koruyucu burun dokusuna verdiği potansiyel hasar nedeniyle burnunuzu karıştırmanın ve burun kıllarınızı almanın "iyi bir fikir olmadığını" öne sürüyorlar.

Takımın yanıtlamaya çalışacağı önemli bir başka soru, artan amiloid-beta protein birikimlerinin enfeksiyonla mücadele edildiğinde tersine çevrilebilecek doğal, sağlıklı bir bağışıklık tepkisi olup olmadığıdır.

Alzheimer, üzerinde yapılan çok sayıda çalışmadan ve bilim insanlarının onu anlamaya çalışırken baktıkları birçok farklı açıdan açıkça görüldüğü gibi inanılmaz derecede karmaşık bir hastalıktır - ancak her araştırma bizi onu durdurmanın bir yolunu bulmaya biraz daha yaklaştırıyor. .

Araştırmayı buradan inceleyebilirsiniz.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum