3D Yazıcılar ile Biyonik Uzuvlar Üretip Ücretsiz Dağıtan Öğrenciler
İTÜ öğrencilerinin 3D yazıcılar ile başlattığı sosyal sorumluluk projesi de tam da böyle adlandırılmayı hak eden bir proje.

3D yazıcı teknolojisi günden güne hayatımıza daha fazla giriyor. Gelecekte ise çok daha yaygın bir kullanım ile hayatımıza gireceğine kesin gözüyle bakılıyor. Ülkemizde gerçekleştirilen Astero isimli proje de bize bu alanda büyük umut verdi. Astero herhangi bir uzvunu kaybetmiş çocuklara 3D yazıcılarda çok düşük maliyetlerle fonksiyonel protez uzuvlar basan bir sosyal sorumluluk projesi, projeyi yürütenler ise tamamen gönüllülük esasına göre çalışan İTÜ öğrencileri.

Ticari protezler günümüzde on binlerce dolara satıldığından ve bu protezler alınsa bile çocuklar çok hızlı büyüdüğünden, 1-2 yıl içinde çocuk proteze sığmamaya başlıyor ve protezin değiştirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla çoğu ailenin çocuğuna protez kol, bacak yaptırmaya gücü yetmiyor maalesef. Bu sebeple bu çocuklar hayatlarının en güzel yıllarını engelli olarak yaşamaya mahkûm kalıyorlar.

Bu genç arkadaşlarımız ise bu protezleri sadece 30 TL'ye mal ediyor ve bir sosyal sorumluluk projesi yürüttükleri için ürettikleri bütün modelleri ihtiyaç sahiplerine tamamen ücretsiz biçimde teslim ediyorlar. Talep geldiği andan itibaren yoğunluğa bağlı olarak 2 ile 4 hafta içerisinde protezleri kargoya verme aşamasına getirmeyi öngörüyorlar.

Astero tamamı İTÜ gönüllü öğrencilerinden oluşan 3-18 yaş arası çocuklara çok düşük maliyetlerle uzuv basan bir proje ekibidir.

Şu anda proje kapsamında kolunda dirsekten altı bulunmayan insanlar için protez yapma imkânları var. Dirsek altından sonra olan sakatlığa göre de kullanılabilecek farklı model seçeneklerine sahipler. Aklınıza "peki kullanılan malzeme sağlığa zararlı mı?", diye bir soru geliyor olabilir. 3D basımda kullanılan plastik türü olan PLA, bir biyoplastik ve insan sağlığına hiç bir zararı bulunmuyor!

Protezlerin tahmini kullanım süresi ise protez sahibinin protezin ilk takıldığı zamandaki yaşına göre fark göstermekte.Bu protezler özellikle 3-17 yaş arası çocuklar için üretildiğinden onların büyümesine göre protez kişiye öngörülemeyecek bir süreden sonra sığmayabilir, bu durum göz önünde bulundurulunca protez için 1-2 yıl gibi bir kullanım süresi öngörülüyor.

Proje ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ya da proje yürütücüsü ile iletişime geçmek isterseniz Astero Biyonik web sitesine göz atabilirsiniz! 

Kaynak
https://onedio.com/haber/gurur-duyduk-3d-yazicilar-ile-biyonik-uzuvlar-uretip-bunu-ucretsiz-dagitan-turk-gencler--737749

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum