Antarktika'da penguenler neden aşırı ısınır?
Yeryüzünün en soğuk bölgesinde yaşayan imparator penguenleri bazen aşırı ısınabiliyor.

İmparator penguenleri doğadaki en dirençli canlılardan biri. Antarktika’nın -20 dereceye kadar düşen sıcaklığına dayanabiliyorlar.

Şiddetli fırtınadan korunmak ve donmamak için sürekli birbirine sokulmuş bir halde duran penguenler böylece ısı kaybını önlemiş oluyor.

Bu sokulmaların penguenler açısından biraz fazla koruyucu olduğu ortaya çıktı.

Bu makalenin İngilizce orijinalindeki videoda görüldüğü gibi penguenler grup halinde dursa da sürekli yer değiştiriyor.

En dıştaki penguenler dondurucu rüzgara maruz kaldıkları için iç taraflara girmeye çalışıyor. Fakat öte yandan da iç kısımdaki penguenler aşırı ısınma nedeniyle serinlemek için kendilerine biraz alan açıyor.

Animal Behaviour adlı dergide bir makale kaleme alan araştırmacılar, serinlemek isteyen penguenlerin bu amaçla grubu böldüğünü söylüyor.

Grup içindeyken penguenler kafaları ve soğuk hava soluma dışında hiç ısı kaybetmiyor. Bu nedenle vücut ısıları 37,5 dereceye kadar ulaşabiliyor.

Raporda, “Bunun sonucu olarak bu kuşlar soğuk fiziksel ortamda aşırı ısıyı dağıtma gibi bir sorunla karşı karşıya kalıyor” deniyor.

İmparator penguenlerinin oluşturduğu gruplaşmayı inceleyen ekip, her grubun hem dışarıdaki soğuk ve aşırı ısınma nedeniyle sürekli değişim halinde olduğunu fark etti.

Daha önceleri ise bu grupların durağan olduğu sanılıyordu.

Uzmanlar, ısınma ihtiyacı duyan penguenlerin gruba katıldığını, vücut ısıları artı derecelere ulaştığında gruptan ayrıldıklarını ve dışarıda kar yiyip ayaklarını temizlediklerini, üşüdüklerinde yeniden gruba girdiklerini belirtiyor.

Kaynak
http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/11/151110_vert_ear_penguenler
http://www.bbc.com/earth/story/20151107-how-penguins-avoid-overheating

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum