Rahmi M. Koç Bilim Madalyası Prof. Dr. Aydoğan Özcan’ın oldu
Geliştirdiği 'kan tahlili yapan cep telefonu' sayesinde, 2012 yılında dünyanın en parlak 10 bilim insanı arasında gösterilen Prof. Dr. Aydoğan Özcan, Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası'na layık görüldü.

Bu yıl ilk defa verilen ödül, Türkiye'nin yetiştirdiği, yurt içinde ve dışında bilime katkıda bulunan öncü bilim insanları için verilecek. Bilimin gelişmesini teşvik etmek amacıyla Türk bilim insanlarını ödüllendirmeyi amaçlayan Koç Üniversitesi, “Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası” programını başlattı. Bu sene ilk kez verilen bu ödül “Fen, Mühendislik ve Tıp” alanında dünya çapında ses getiren çalışmaları ile Prof. Dr. Aydoğan Özcan'ın oldu.

ÖZCAN: ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLEN İLK KİŞİ OLMAK BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ

Törende konuşan, Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, “Şeref Başkanımız Rahmi M. Koç'un kıymetli katkılarını ve desteğini bu yıldan itibaren Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası ile pekiştirmekten mutluluk duyuyoruz. Bu yıl ilk defa verdiğimiz Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası'nı, büyük bir gururla, fen mühendislik ve tıp alanlarında yaptığı çalışmalarla müreffeh ve aydınlık bir dünyada, sağlıklı bir şekilde yaşayabilmemiz adına önemli katkıları olan genç bir bilim insanımıza takdim ediyoruz” dedi. Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan da, Türkiye'yi tüm dünyada başarıyla temsil eden, genç yaşlarında alanlarındaki gelişmelere yön veren, birer lokomotif vazifesi üstlenmiş bilim insanlarımızı bu özverili çalışmaları nedeniyle kutlamak ve onları teşvik edebilmek amacıyla bu ödül programını oluşturduklarını söyledi. Ödülün sahibi Prof. Dr. Aydoğan Özcan ise, “Bu ödülün Sayın Rahmi Koç'un adını taşıması ve ödüle layık görülen ilk kişi olmak benim için çok değerli olduğu gibi bana büyük bir sorumluluk da hissettiriyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Aydoğan Özcan Kimdir?

Kaliforniya Üniversitesi (Los Angeles) ve Howard Hughes Sağlık Enstitüsü'nde profesör olarak görev yapan Aydoğan Özcan, Kaliforniya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'ne bağlı Biyo-ve Nano-Fotonik Laboratuvarı'nı yönetiyor; Kaliforniya Nano Sistemleri Enstitüsü'nde yardımcı direktör olarak çalışmalarını yürütüyor. 33 adet yayımlanmış patenti ve 20'den fazla onay bekleyen patent başvurusu olan Özcan'ın bir kitabı ve önde gelen hakemli dergi ve konferanslarda yayımlanan 450'den fazla makalesi bulunuyor.

Prof. Dr. Özcan, Uluslararası Fotonik Topluluğu (SPIE), Amerikan Optik Topluluğu (OSA) ve Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) asli üyesi olup, hesaplamalı görüntüleme, algılama ve tanı konularına yaptığı üstün katkılardan dolayı:

“US Presidential Early Career Award for Scientists and Engineers”, “International Commission for Optics Prize”, “Photonics Society Early Career Achievement Award”, “Biophotonics Technology Innovator Award”, “Army Young Investigator Award”, “NSF CAREER Award”, Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) tarafından verilen “NIH Director's New Innovator”, “Navy Young Investigator”, “Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü Fotonik Topluluğu Genç Araştırmacı Ödülü”, “National Geographic Emerging Explorer”, “National Academy of Engineering, Grainger Vakfı Frontiers of Engineering Ödülü” ve “MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) 35 Yaş Altı Araştırmacı” ödülü gibi alanlarında en prestijli ödüllere layık görülmüştür.

Kaynak
http://www.sozcu.com.tr/2016/saglik/rahmi-m-koc-bilim-madalyasi-prof-dr-aydogan-ozcanin-oldu-1549060/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum