10 Yeni Kara Delik Birleşmesi Keşfedildi 
10 Yeni Kara Delik Birleşmesi Keşfedildi 

Çalışmanızı birkaç kez kontrol etmek her zaman iyidir, her baktığınızda ne göreceğinizi asla bilemezsiniz. Bu, veriler için de geçerli olan bir kuraldır. Yeni bir analiz sayesinde araştırmacılar, LIGO-Virgo kütle çekimsel dalga işbirliklerinden daha önce analiz edilen verilerde 10 yeni kara delik birleşmesi keşfettiler ve bunların hepsi tuhaf, çok ilginç bulgular.

Kara delik çarpışmaları, işbirliğinin orijinal olarak programlanmış analizinin algılama eşiğinin dışında saklandıkları için ilk kez kaçırıldı. Astrofizikçiler, aramayı genişleterek, 2019'da iki LIGO-Virgo yer çekimi dalgası gözlemevinin O3a çalışması sırasında toplanan ve halihazırda 44 olay ve 10 tane daha bulan verileri yeniden analiz ettiler.

Büyüleyici olanlardan biri, 66 ve 85 güneş kütlesi etrafında iki kara deliğe sahip olan GW190521 idi. Bazı büyük kütleli yıldızlar bir süpernovada patladığında kara deliklere dönüşebilirler ancak nükleer fizik modelleri, yıldızların oluşturduğu kara deliklerin ya yaklaşık 50 güneş kütlesinden az ya da 150'den fazla olduğunu ve bunların arasında olmaması gerektiğini öne sürüyor.

Üst kütle boşluğundaki bu kara delikler, muhtemelen önceki birleşmelerin sonuçlarıdır. Yeni veriler, bu olayların daha da fazla örneğini buldu, bu da muhtemelen daha önce düşünülenden daha yaygın olduklarını düşündürdü.

Princeton Üniversitesi'nde doktora adayı olan baş yazar Seth Olsen yaptığı açıklamada, "Bu kütle aralığında bir kara delik bulduğumuzda, bize sistemin nasıl oluştuğuna dair daha fazla hikaye olduğunu söylüyor, çünkü üst kütle boşluklu bir kara deliğin önceki bir birleşmenin ürünü olma şansı çok yüksek." dedi. 

Ancak, en ağır nötron yıldızları ve en hafif kara deliklerle bölgeyi kaplayan daha düşük bir kütle boşluğu da var ve veriler bu sınırlayıcı çarpışmaların yeni örneklerini ortaya koyuyor.

Bu önemli bulgular zaten yeterli değilse, ekip daha önce hiç görülmemiş bir çarpışma türü de buldu: ağır bir kara delik çok daha küçük bir kara delik ile birleşti ve dönüşleri aynı hizada değildi. Ağır olanın dönüşü bir yöne, küçük olan ise neredeyse tam tersi yöne gitti.

Olsen, "Daha ağır olan kara deliğin dönüşü yörünge ile tam olarak ters hizada değil, yanlara doğru ve baş aşağı arasında bir yerde eğimli, bu da bize bu sistemin, açıların olduğu BBH birleşmelerinin ilginç bir alt popülasyonundan gelebileceğini söylüyor. BBH yörüngeleri ile karadelik dönüşlerinin tümü rastgeledir." diye açıkladı.

Yeni bulgularla ilgili daha fazla ayrıntı, 11 Nisan'da APS Nisan Toplantısı 2022'de bir sunumda paylaşılacak.

Olsen, "Yer çekimi dalgalarıyla, son birkaç milyar yılda birleşen çok çeşitli kara delikleri gözlemlemeye başlıyoruz." dedi.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/10-new-black-hole-mergers-discovered-and-theyre-all-really-weird/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum