Yüzde 100 yerli teleskop geliyor
Atatürk Üniversitesi ve Işık Üniversitesi’nin işbiriğiyle geliştirilen proje kapsamında, Türkiye’de “ilk” kez tasarımı yüzde 100 yerli olan Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) teleskobunun üretimi yurt dışında başladı.

Atatürk Üniversitesi’nden Doç. Dr. Cahit Yeşilyaprak ve FMV Işık Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Onur Keskin’in yer aldığı proje sayesinde, Hubble Uzay Teleskobu’ndan yaklaşık 7 kat daha yüksek çözünürlüğe sahip yerli tasarım teleskobun 2019 yılının sonlarında hayata geçmesi öngörülüyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Tekinay; “Proje ile birlikte teleskop sistemlerinin uzayda kurulmasına gerek kalmadan yeryüzünde konuşlandırılacak teleskoplar ile yüksek çözünürlükte görüntü elde edilmesi mümkün olmaktadır. Teleskopların çapları büyüdükçe ışık toplama, yani daha uzakları görebilme yetisi de artmaktadır. Fakat büyüyen çap atmosferik türbülansın teleskop üzerindeki olumsuz etkisini de arttırmakta ve daha bulanık görüntü oluşturmaktadır. Bu proje bu olumsuz etkileri ortadan kaldıracak sistemleri üretecek ve DAG teleskobunu kendi boyutları arasındaki en yüksek çözünürlüklü teleskobu olmasını hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kaynak
Işık Üniversitesi Destekli Araştırmalar Ofisi

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum