Yüksek Yağlı Diyetler Beynin Kalori Düzenleme İşlevini Bozabilir
Yüksek Yağlı Diyetler Beynin Kalori Düzenleme İşlevini Bozabilir

Diyetinizdeki yağ miktarını sınırlamak için pek çok neden var ve yeni bir çalışma, listeye eklenecek başka bir sebep olduğunu gösteriyor: yüksek yağlı diyetler, beyninizin kalori alımını düzenleme yeteneğini bozuyor olabilir.

Fareler üzerinde yapılan testlerde bilim insanları, denekleri uzun süre yağ ve kalori açısından yüksek bir diyetle beslendikten sonra, beyin ve bağırsak arasındaki sinyal yolunun  bozulduğunu ve artık kalori tüketimini olması gerektiği gibi düzenlemediğini belirtti.

Bu yolun anahtarı ise beyinde astrositler olarak adlandırılan, normalde tüketilen çok fazla yağ ve kalori alımını frenleyerek tepki veren ve alınanları dengeleyen yıldız şeklindeki hücrelerdir.

Penn State College of Medicine'da sinir ve davranış bilimi profesörü olan Kirsteen Browning, "Zamanla, astrositler yüksek yağlı yiyeceklere karşı duyarsızlaşıyor gibi görünüyor" diyor.

‘’ Yüksek yağlı/kalorili bir diyet yedikten yaklaşık 10-14 gün sonra, astrositler tepki vermiyor gibi görünüyor ve beynin kalori alımını düzenleme yeteneği böylece kaybolmuş gibi görünüyor.’’

‘’ Bu durum ayrıca mideye giden sinyali bozar ve midenin nasıl boşaltılmasını geciktirir.’’

Araştırmada kullanılan kemirgenler gruplara ayrıldı ve 1, 3, 5 veya 14 gün boyunca yüksek yağlı ve kalorili bir diyet veya standart bir kontrol diyeti ile beslendi. Ekip, gıda alımını ve vücut ağırlığını kaydetmenin yanı sıra, astrositler de dahil olmak üzere belirli sinir devrelerini hedeflemek ve izlemek için genetik düzenleme teknikleri kullandı.

Araştırmacılar beyin sapındaki astrositleri inhibe ederek, bu hücreleri azalmış bağırsak-beyin iletişimine ve normalde yüksek yağlı bir diyetin ilk 3-5 gününde ortaya çıkacak olan gıda alımı düzenlemesinin eksikliğine bağlayabildiler.

Engellenen astrositlerin, yüksek yağlı bir diyetle bir veya iki hafta sonra normal farelerde olanları taklit ettiğini keşfettiler.

 Astrositlerin bağırsakta olup bitenleri nasıl kontrol ettiği henüz kesin değil ama ortada açıkça bir tür bağlantı var.

Browning, "Astrosit aktivitesi ve sinyal mekanizması kaybının aşırı yemenin nedeni mi yoksa aşırı yemeye tepki olarak mı ortaya çıktığını henüz öğrenmedik" diyor.

Çalışma sadece farelerin yeme alışkanlıklarını analiz etse de aynı şeyin insanlar için de geçerli olduğuna inanmak için güçlü sebepler var. Obezite ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğundan uzmanlar bunu daha iyi anlamanın ve yönetmenin yollarını arıyor.

Obezite, tip 2 diyabet, koroner kalp hastalığı, inme ve belirli kanser türleri dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorunu riskini artırır. Ayrıca depresyon ve diğer zihinsel sağlık sorunları ile ilişkilendirilmiştir.

Araştırmacılar, beynin aşırı yemeye tepkisinin ardındaki "karmaşık merkez mekanizmalar" hakkında daha fazla şey keşfederek gelecekte obeziteyi azaltmanın yollarını geliştirebileceğimizi umuyorlar.

 "Beynin kalori alımını düzenleme konusundaki belirgin yeteneğini yeniden etkinleştirmenin mümkün olup olmadığını öğrenmek için sabırsızlanıyoruz. Eğer bu mümkünse insanlarda kalori düzenlemesini yeniden sağlamaya yardımcı olacak müdahalelere yol açabilir" diyor Browning.

Bu araştırma Journal of Physiology tarafından yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum