Telefon kamerasını mikroskopa dönüştüren lens
Telefon kamerasının işlevini bir adım daha ileriye taşıyarak telefonunuzu bir mikroskop gibi kullanmak ilginizi çekiyorsa Dotlens bu düşünceyi gerçeğe dönüştürebilir.

Houston Üniversitesi’nin geliştirdiği Kickstarter projesi telefonunuzun kamerasına takılan mini bir lensle objelere 15 kat büyütme yapabilmenizi sağlıyor. Basitçe telefon ya da tabletin kamerasına lensi yerleştiriyor ve çekime başlayabiliyorsunuz. Tıpkı bir kontakt lens gibi kolayca takılıp çıkarılabilen ve defalarca kullanılabilen Dotlens, size sanatsal makro çekimler sağlamıyor ancak telefonu mikroskop gibi kullanabilmeyi mümkün kılıyor. Lens çok küçük olduğu için kaybolma riskinin de bir hayli yüksek olduğunu belirtelim. Hemen hemen tüm mobil cihazlarla ile uyumlu olduğu belirtilen Dotlens, daha çok eğitim amaçlı geliştirilmiş.

Kickstarter’da hedeflediği bağışı çoktan toplamış olan lens ikili halde 20 dolara satılıyor. Ancak ne yazık ki sadece Amerika içi dağıtım gerçekleştiriliyor.

Güncelleme: Proje Kickstarter kampanyası başarıya ulaşıp beklenenin ötesinde bir bağış toplamasına karşın geliştirici ekip tarafından iptal edildi. Projenin iptal duyurusunda geliştirici ekibin projeyi daha sonra tekrar gündeme getirebileceği belirtiliyor.

Kaynak
http://www.log.com.tr/telefon-kamerasini-mikroskopa-donusturen-lens-video/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum